Aktualności
2017-06-30

Rejs po oceanie wyobraźni

W dniu 19 czerwca 2017 r. dzieci z klasy 2 c wraz z wychowawczyniami i rodzicami udały się w fantastyczną podróż.

O godzinie 18.00 rozpoczęło się przedstawienie przygotowane przez nasze panie: Elżbietę Kopyt i Miłosławę Kowalczewską z okazji zakończenia roku szkolnego.

 

Reżyserem była pani Ela Kopyt, która opracowała  ciekawy scenariusz. Bardzo jej pomogli nasi rodzice. Tata Jadzi – pan Bartek Mróz był akompaniatorem i na pianinie grał melodie wszystkich piosenek, które śpiewaliśmy. Tata Hani – pan Michał Łukaszyk wymyślił różne efekty dźwiękowe i prezentował je w czasie występu. Przywiózł też dla nas cały sprzęt nagłaśniający i mnóstwo zadziwiających  instrumentów (kołatki, grzechotki, dzwonki, tamburyna, bębenki itp.)

 Mama Jadzi – pani Zosia Mróz wyczarowała prawdziwie teatralną scenografię. Wszyscy się nią zachwycali!

Nasze przedstawienie było jak fantastyczny rejs!

Przyszedł do nas Wakacjusz, który tak czarował, że zamienił klasę w okręt: „OKRĘT MARZYCIEL”. Byliśmy ubrani jak marynarze. Dekoracje były tak niesamowite, że czuliśmy się naprawdę jak na okręcie.  I rozpoczął się rejs!

Płynęliśmy po Oceanie Wyobraźni, przez Zatokę Przyjaźni. Odwiedziliśmy Półwysep Uśmiechu i różne wyspy np. Piegusa, Leniwca, Fantazjanę, Skoczyn. Na każdej spotykaliśmy się z jej mieszkańcami.

Najfajniejsza była Muzyczna Wyspa, bo na niej wszyscy mogliśmy grać na różnych instrumentach. Mama Poli- pani Aneta Nagajek przygotowała Polę, Jadzię, Marysię i Hanię i dziewczynki świetnie zaśpiewały piosenkę Majki Jeżowskiej „Na raz, na dwa”, a my im przygrywaliśmy. Na tej wyspie dziewczynki, które uczą się grać na instrumentach zaprezentowały swoje umiejętności. Pola grała na skrzypcach, a Jadzia, Marysia i Justynka na pianinie.

Niestety przyszedł moment, kiedy Wakacjusz znowu zmienił okręt w klasę i musieliśmy wrócić do rzeczywistości. Uświadomił nam, że w wakacje przecież możemy odbyć wiele wspaniałych podróży, zwiedzić urokliwe miejsca i przeżyć ciekawe przygody. To prawda!

Wszystkim bardzo się nasz występ podobał ! A my bardzo lubimy zabawę w teatr z naszymi Paniami.

Dzieci z klasy 2 c

 


2017-06-29

Szkolna Paraolimpiada

Już od 4 lat w naszej Szkole organizowana jest Międzyszkolna Paraolimpiada. W tym roku odbyła się 13 czerwca. Oprócz gości z innych szkół na zawody została zaproszona absolwentka naszej Szkoły pani Monika Gibes, żeglarka, reprezentantka Polski w ostatnich Igrzyskach Paraolimpijskich.

Uczestniczyliśmy w wielu konkurencjach, między innymi  w biegu na krótkim i długim dystansie, skoku w dal, rzucie woreczkiem do celu.  Bardzo kibicowaliśmy wszystkim zawodnikom, którzy w rywalizację wkładali całe swoje serce i umiejętności.

Mieliśmy też możliwość uczestniczenia w warsztatach capoiery.

Tego dnia wszyscy świetnie się bawiliśmy.

uczniowie klas 0 - III


2017-06-14

CZY LIŚCIE SĄ ZIELONE? - wycieczka do Polskiej Akademii Nauk

W piątek, 9 czerwca, pan Szymon Świeżewski, tata Stasia z gimnazjalnej IIB, zaprosił całą klasę do Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk, gdzie każdy z uczniów miał okazję poczuć się naukowcem, przeprowadzającym eksperymenty.

 

Gimnazjaliści izolowali barwniki z roślin rosnących w szklarniach Instytutu. Rozdrabniali je i mieszali z etanolem. Następnie, po odwirowaniu,  wydzielone barwniki rozdzielane były metodą chromatografii cienkowarstwowej – uczniowie przygotowywali paski bibuły nasączone powstałą, zieloną cieczą a następnie umieszczali je w naczyniach z rozpuszczalnikiem. Na bibule powstały kolorowe pasma, świadczące o tym, że zielone liście roślin  zawierają oprócz chlorofilu także karotenoidy, nadające barwę żółtą czy pomarańczową. Aby potwierdzić identyfikację barwników, młodzi naukowcy wykonali pomiar widm absorpcyjnych poszczególnych pasm. 

Wizyta w Polskiej Akademii Nauk była świetną okazją do poznania zawodu naukowca. Pan Świeżewski opowiadał o tym, jak zostać naukowcem, na czym polega ta praca i jak wygląda życie osoby, która poświęciła się pracy naukowej. Uczniowie, podczas dyskusji, zastanawiali się, jakie cechy trzeba mieć, żeby być naukowcem i czerpać satysfakcję z uprawiania tego zawodu.

Na koniec spotkania znalazła się jeszcze chwila na zabawę suchym lodem.


2017-06-13

Stypendium m. st. Warszawy im. Jana Pawła II


2017-06-05

21. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik za nami.

Ponad dwustu wystawców, takich jak instytuty  naukowe, wyższe uczelnie, koła studenckie i wśród nich nasza szkoła. To wielkie wyróżnienie, ale i wielka odpowiedzialność.  Sprostaliśmy temu wyzwaniu i nasze stoisko cieszyło się dużym powodzeniem wśród odwiedzających.


Tematem wiodącym tegorocznego pikniku była Ziemia, więc  na nasze wystąpienie złożyły się związane z tą tematyką prezentacje matematyczne, biologiczne i  fizyczne.

 

W części matematycznej znalazły się łamigłówki i quiz. "Jaka jest najwyższa góra, najdłuższa rzeka, największa pustynia?" Podpowiedzi mogliśmy znaleźć na  makietach kontynentów i plakatach. Nasi goście mogli obliczyć również odległość okrętu od brzegu – tak jak to zrobił Tales. Wskazywaliśmy też kapitanowi, jak ma wyznaczyć bezkolizyjne trasy do pięciu wysp. 

Próbowaliśmy opasać sznurkiem pomarańczę. Potem robiliśmy to samo z Ziemią! A na koniec wpuszczaliśmy tam kota. Brzmi nieprawdopodobnie? Trzeba było się nieźle nagłówkować. 


W części biologiczno-fizycznej skupiliśmy się na zagadnieniach ekologii i czystości powietrza. Ponieważ planujemy zorganizowanie przy naszej szkole Ogrodu naukowego, więc pokazaliśmy kilka wybranych eksperymentów, które będą przeprowadzane  przez naszych uczniów podczas zajęć w  ogrodzie. Dużym  zainteresowaniem cieszyły sie dwa domki, z których jeden miał dach pokryty specjalnie wyhodowaną rzeżuchą. Wewnątrz umieszczone były przyrządy wskazujące jaka jest w domku temperatura i wilgotność.  Obserwacja prowadziła do wniosku, że zdecydowanie gorzej żyłoby się mieszkańcom domu z czarnym dachem.  Drugą atrakcją, szczególnie obleganą przez najmłodszych gości pikniku  była fontanna zasilana baterią słoneczną, której działanie zakłócał cień dłoni.

 

Nieco starsi nasi goście bardzo interesowali się pomiarami jakości powietrza, które przeprowadzaliśmy na naszym stanowisku i poza nim używając  miernika  node, którym dysponujemy dzięki uprzejmości właścicieli firmy ODDECH TO ŻYCIE.PL.  Odwiedzający nasze stoisko mogli także dowiedzieć się jaka jest w danym dniu jakość powietrza nie tylko w Warszawie, ale i w miejscowości, z której przyjechali. W naszym namiocie można było także obejrzeć różne maski antysmogowe oraz dowiedzieć się jak w specjalnej doniczce hodować rośliny ozdobne usuwające toksyczne związki z powietrza. Z przyjemnością informujemy, że wśród naszych gości był p. Wiktor Niedzicki, znany i ceniony  popularyzator  nauki, dziennikarz, prezenter radiowy i telewizyjny, autor około 800 programów telewizyjnych, artykułów, książek i serii broszur "Laboratorium Wiktora". Gratulował nam świetnych uczniów i zamieścił film z pikniku, gdzie znalazło się także miejsce dla naszej szkoły.

https://www.facebook.com/niedzicki/

 

 

Sukces naszej szkoły nie byłby możliwy, gdyby nie zaangażowanie nauczycieli i naszych wspaniałych uczniów, którzy przygotowali eksponaty na piknik, a podczas pikniku swoim doskonałym zachowaniem, wiedzą i życzliwością okazali się świetnymi  reprezentantami  naszej  szkoły. Wielkie dzięki!

Dziękujemy bardzo za życzliwość i udostępnienie nam doskonałego miernika jakości powietrza   node, doniczki i masek p. Agnieszce Liszka – Dobrowolskiej,  właścicielce firmy ODDECH TO ŻYCIE.PL. 

Dziękujemy p. Robertowi Twarowskiemu, który zapewnił nam transport  wyposażenia naszego stoiska oraz pomagał w montażu i demontażu.

Dziękujemy za wsparcie i pomoc w wyposażeniu naszego stanowiska p. Mirosławowi Proppé.


2017-06-04

NGÀY VĂN HÓA VIẸ̑T NAM – DZIEŃ KULTURY WIETNAMSKIEJ

W dniu 18 maja 2017 roku, dzięki inicjatywie i zaangażowaniu państwa Cao Thị Hà i Trịnh Hoài Nam, uczniowie naszej szkoły udali się w egzotyczną podróż do dalekiego Wietnamu. W przygotowaniach Dnia Kultury Wietnamskiej, oprócz pomysłodawców, wzięli udział uczniowie klas Ic i IIb gimnazjum, nauczycielki: p. Balbina Sochaczewska, p. Agnieszka Mańkowska, p. Agnieszka Jagodzińska, p. Aleksandra Maciszewska, p. Monika Zielińska, p. Anna Czyżewska i p. Lidia Olszewska, p. Victoria Hòa Trần  oraz grupa wietnamskich gości.

 

O godz. 9.00 zgromadzona publiczność obejrzała taniec z bębnami Múa Trống Cơm, w wykonaniu uczniów klasy IC. Po powitaniu wszystkich przez panią dyrektor Lidię Kumanek oraz państwa Cao Thị Hà i Trịnh Hoài Nam, odbył się pokaz tradycyjnych strojów. Po nim, uzdolnieni językowo i muzycznie pierwszoklasiści, zaśpiewali PO WIETNAMSKU piosenkę Bốn Chữ Lắm.
Kolejny punkt programu,  Múa Lân, wywarł duże wrażenie na oglądających. W rytmie bębna na scenę wkroczyły dwa lwy, których tańcem dyrygował wielkogłowy Budda Di Lặc, będący symbolem dobra i radości. W niesamowitych kostiumach lwów oraz Buddy była ukryta piątka uczniów klasy IIB.

Pierwsza część uroczystości zakończyła się pięknym tańcem z wachlarzami Múa Quạt, w wykonaniu grupy dziewcząt z obu klas.Po przerwie na uczniów klas gimnazjalnych czekało wiele atrakcji.

Gimnazjaliści z IC i IIB przygotowali film i prezentacje przybliżające kulturę i życie codzienne w Wietnamie. Chętni uczniowie brali udział w quizie, w którym nagrodami były oryginalne, wietnamskie słodycze. Na forum można było oglądać różnorodne tradycyjne wyroby, oraz wystawę fotografii, prezentujących między innymi stroje i zwyczaje wietnamskie. Na stanowisku plastycznym uczniowie wykonywali laleczki w tradycyjnych strojach, kolorowe, bambusowe gwiazdy oraz origami – kwiaty lotosu.

Wiele osób gromadziło się przy stanowisku prezentującym gry i zabawy. Najsprawniejsi mogli się sprawdzić, skacząc przez bambusowe tyczki a miłośnicy planszówek rozgrywali kolejne partie gry Ô ăn quan. Można było również zagrać w odpowiednik starej, podwórkowej gry w ciupy. W wersji wietnamskiej zamiast kamieni używane były woreczki z ryżem i bambusowe pałeczki.

Smakowitymi zapachami kusiło stanowisko prezentujące wietnamską kuchnię. Podczas warsztatów kulinarnych uczestnicy mieli okazję nauczyć się jeść pałeczkami oraz spróbować różnych przysmaków, a nawet przygotować je samodzielnie.

 

 

Po uroczystości nasi wietnamscy goście, pani dyrektor, uczniowie klas IC i IIB oraz nauczyciele zebrali się na patio, gdzie nastąpiło podsumowanie imprezy, podziękowania i miły poczęstunek.

 

 

Organizację Dnia Kultury Wietnamskiej umożliwiły darowizny finansowe i rzeczowe od:

 • Fundacji Wspierania Integracji Wietnamczyków w Polsce,

 • Stowarzyszenia Wietnamczyków w Polsce Oddział w Raszynie,

 • Stowarzyszenia Wietnamskiego Kung-Fu w Polsce.

  Serdecznie dziękujemy rodzicom, którzy zaangażowali się w organizację Dnia Kultury Wietnamskiej.

                                                                                                     

                                                                                                                                         Organizatorzy

2017-05-30

Zapraszamy!

Bardzo serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoisk 21 Pikniku Naukowego.
Nasza szkoła ma stoisko w namiocie A 34.
Do zobaczenia 3 czerwca na Stadionie PGE Narodowym!

2017-05-16

Dzień kultury wietnamskiej w naszej szkole

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym programem dnia:

DZIEŃ KULTURY WIETNAMSKIEJ 


2017-05-06

Akcja ,,Lato w mieście 2017’’ w Zespole Szkół Integracyjnych nr 62

 Zapisy w dniu 15.05.2017-  poniedziałek – w godzinach: 7.30 – 16.15

(ewentualnie w następne dni do wyczerpania miejsc - w godzinach 12.35 – 16.15)

 

  W dniach 17.07 – 28.07.2017 na terenie naszej szkoły uczniowie klas I – VI będą mogli uczestniczyć w akcji ,,Lato w mieście’’.

   Zajęcia będą odbywały się na terenie szkoły i poza nią – przewidziane są codziennie wycieczki np. do kina, kręgielni, sali zabaw, Domu Kultury itp. W szkole dzieci będą uczestniczyły w wybranych przez siebie zajęciach z animacji: integracyjnej, sportowej, kulturalnej, muzycznej, plastycznej i turystycznej.

 

 1. Wakacyjna Placówka Edukacyjna w Zespole Szkół Integracyjnych funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 – 17.00.
 2. Rodzice/opiekunowie prawni zobowiązani są do przyprowadzenia dziecka do punktu dziennego pobytu najpóźniej do godz. 8.30 i odbioru dziecka w godzinach pracy punktu. Nieprzestrzeganie godzin odbioru dziecka może skutkować odmową przyjęcia dziecka do punktu dziennego pobytu.
 3. Warunki uczestniczenia ucznia w akcji:
 • posiadanie legitymacji szkolnej z warszawskiej szkoły lub stałe zamieszkanie (zameldowanie) w Warszawie. Legitymacje szkolne dzieci powinny zabierać ze sobą codziennie do placówki – dzieci korzystają z przejazdów komunikacją miejską bezpłatnie, ale w razie kontroli muszą posiadać przy sobie legitymacje.
 • złożenie u kierownika akcji  prawidłowo wypełnionej karty uczestnika,
 • uiszczenie opłaty za wyżywienie w wysokości 7 zł dziennie. Opłat za posiłki należy dokonać w naszej stołówce u p. Katarzyny Witt -  firma Matika – w formie gotówkowej - przed złożeniem u kierownika akcji karty uczestnika.
 1. Uczestnik programu w punkcie dziennego pobytu otrzymuje obiad. Dzieci, które wezmą do szkoły drugie śniadanie, będą mogły spożyć je przed wyjściem na wycieczki.
 2. Z opłat za posiłki zwolnione są dzieci korzystające z bezpłatnych lub częściowo płatnych posiłków w ciągu roku szkolnego na mocy decyzji dyrektora szkoły lub Ośrodka Pomocy Społecznej, na podstawie zaświadczenia z macierzystej szkoły – należy w tym wypadku złożyć u kierownika akcji zaświadczenie o zwolnieniu z opłat podpisane przez dyrektora szkoły do której uczeń uczęszcza w ciągu roku szkolnego.

 

Rodzice zainteresowani uczestnictwem dziecka w akcji ,,Lato w mieście 2017’’ proszeni są o zgłaszanie się do p. Grzegorza Bańki do świetlicy szkolnej, wypełnienia i złożenia u niego karty uczestnika wypoczynku. Należy wpisać w kartę numer legitymacji ucznia oraz PESEL dziecka oraz dane (w tym numery dowodów osobistych) osób, które będą odbierały uczestnika akcji z wakacyjnej placówki edukacyjnej.

                    

                                                                                                   kierownik akcji ,,Lato w mieście 2017'' – p. Grzegorz Bańka

                      

 

                      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


2017-04-02

Pierwszy Dzień Wiosny

21 marca świętowaliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. W tym roku każda klasa miała swoją krótką prezentację. Były to występy wokalno-muzyczne. Wszystkim bardzo zależało, żeby świetnie wypaść, więc swoje przedstawienia ćwiczyliśmy od kilku tygodni, a efekty naszych starań pokazujemy na zdjęciach.

                                                                                                                                                              uczniowie klas 0 - III


2017-04-01

Awans naszych uczennic

Dziewczęta z naszego gimnazjum awansowały do półfinału piłki siatkowej w Mistrzostwach Mokotowa w ramach Warszawskiej Olimpiady Młodzieży!
 

2017-03-26

INFORMACJA NA TEMAT TERMINU AKCJI ,,LATO W MIEŚCIE 2017'' W ZESPOLE SZKÓŁ INTEGRACYJNYCH NR 62

Zajęcia podczas akcji ,,Lato w mieście 2017'' na terenie naszej szkoły odbędą się w dniach 17.07 – 28.07. 2017. Szczegółowe informacje dotyczące akcji (w tym terminu rozpoczęcia zapisów) będą podane w późniejszym terminie.

                                                                                                   kierownik akcji ,,Lato w mieście'' – p. Grzegorz Bańka


2017-03-24

Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła, już po raz kolejny,  została przyjęta do Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha organizowanej pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Polskiej Akademii Nauk, Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Prezydenta miasta stołecznego Warszawy, Urzędu Patentowego, Politechniki Warszawskiej oraz Wojskowej Akademii Technicznej.

Podobnie jak w poprzednich latach tak i w tym roku w ramach udziału w 7. edycji programu edukacyjnego uczniowie naszego gimnazjum biorą udział w warsztatach kreatywnych organizowanych na wyższych uczelniach technicznych oraz mogą zgłaszać swoje pomysły w konkursie na wynalazek. Na autorów najciekawszych pomysłów czekają atrakcyjne nagrody. Zwycięzcy zostaną wyłonieni podczas gal finałowych, które odbędą się w czerwcu 2017 roku. Z przyjemnością informujemy, że w poprzednich edycjach nasi uczniowie byli dwukrotnie finalistami tego konkursu.

Bieżące informacje o programie, zdjęcia i relacje live z warsztatów dostępne są na kanałach społecznościowych Akademii Wynalazców: Facebook,  Snapchat:  akademiaboscha, Google+  oraz  YouTube.

Więcej informacji na temat programu Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha można znaleźć na stronie: www.akademiawynalazcow.edu.pl.


2017-03-12

Akcja "Zima w mieście 2017"

W dniach 13.02 – 24.02.2017 w naszej placówce 100 uczniów szkół podstawowych oraz naszego Gimnazjum skorzystało z proponowanych przez nas zajęć w ramach akcji ,,Zima w mieście 2017''. Z naszego Zespołu Szkół Integracyjnych nr 62 w akcji uczestniczyło 57 uczniów.

Program akcji był realizowany w godzinach: 7.30 – 17.00.

Uczestnicy akcji wzięli udział w następujących wyjściach i wycieczkach:

- do kręgielni w klubie Arco – 4 razy

- do kina – filmy: ,,Ostatni smok świata'', ,,Sing Bo'', ,,Batman Lego''

- wycieczka do ZOO

- Ogrody Muzyczne w Służewieckim Domu Kultury

- zawody sportowe w SP 85

- zajęcia w Ambasadzie Japonii

- zajęcia w Muzeum Chopina

- zajęcia w SP 307 - ,,Uratuj Misia'' zorganizowane przez Akademię Młodego Medyka

- wyjścia do pływalni w SP 307

- Muzeum Gazownictwa

- Muzeum Pragi – zajęcia - ,,Zwierzęta zimą''

W szkole uczestnicy akcji wzięli udział w następujących zajęciach i imprezach: ,,Deko kubek'', nauka udzielania pierwszej pomocy przeprowadzona przez ratownika medycznego, warsztaty robotyki, występ cyrku ,,Pomponia'', przedstawienie teatralne ,,Złote jajko''.

Nauczyciele pracujący podczas akcji przeprowadzili wiele atrakcyjnych zajęć:

- zajęcia integracyjne i komputerowe, taneczne, dyskoteka – p. Beata Łuczyńska – Kamińska, p. Anna Chrzanowska – Bereda

- rozgrywki, konkursy i turnieje sportowe – p. Daniel Grochowalski i p. Kamil Grochowalski

- zajęcia muzyczne – p. Magdalena Smolińska – nauka piosenek przy akompaniamencie fortepianu,  zapoznanie dzieci z muzyką klasyczną – p. Marzena Pomianowska

- zajęcia z animacji kulturalnej – czytelnicze, poznawanie zabytków Warszawy - p. Renata Ferenc i p. Aleksandra Dziewicka – zajęcia z elementami nauki języka angielskiego

- zajęcia plastyczne - p. Monika Kos – technika decupage i p. Agnieszka Ciesielska – zapoznanie uczestników z różnymi technikami plastycznymi

-  opieka nad zwierzętami w pracowni biologicznej i zajęcia przyrodnicze – p. Anna Suska

   Dziękujemy za skorzystanie z naszej oferty zajęć podczas akcji ,,Zima w mieście 2017'' w naszej szkole.

 

                                          kierownik akcji ,,Zima w mieście 2017'' – p. Grzegorz Bańka


2017-01-22

Szkolne jasełka

Dnia 22 grudnia br. miałam przyjemność obejrzeć szkolne jasełka. Z zaciekawieniem i ogromną  przyjemnością śledziłam grę  aktorów  przybliżających   biblijną  historię Maryi i Józefa. Aktorzy świetnie wcielili się w swoje role. Scenariusz obfitował w elementy humorystyczne. Przygotowane i rozdane wcześniej widzom teksty kolęd i pastorałek pozwoliły publiczności śpiewać razem z chórem.

Jasełka wyreżyserowała pani Barbara Nowosielska. W przedstawieniu wystąpili uczniowie pierwszych klas gimnazjum oraz nauczyciele: p. Monika Zielińska, p. Agnieszka Mańkowska, a także p. dyrektor Lidia Kumanek. Oprawę muzyczną przygotowała pani Małgorzata Izdebska.

 

 

Wspomnienia aktorów:

 

Niektóre sceny wymagały przełamania barier uczeń – nauczyciel. 

 

Udział w przedstawianiu był miłym urozmaiceniem życia szkolnego, a praca nad tą sztuką była dużą przyjemnością.

 

Na próbach zawsze towarzyszyło nam mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy. Moim zdaniem były to najlepsze jasełka, w których brałam udział!

 

 


2017-01-19

Konkurs "Dzieci z Bullerbyn"

W bibliotece szkolnej dla klas trzecich szkoły podstawowej w dniach 24 - 26 stycznia 2017 r. odbędzie się Konkurs ze znajomości lektury "Dzieci z Bullerbyn" i informacji o życiu i twórczości Astrid Lindgren. 


2017-01-19

Spotkanie autorskie

Biblioteka szkolna zaprasza klasy 0 - 3 szkoły podstawowej na spotkanie autorskie z pisarką p. Barbarą Szelągowską  i ilustratorką książek dziecięcych p. Moniką Jędrychowską, które odbędzie się dnia 23 stycznia 2017 r. o godzinie 11.00 w świetlicy szkolnej.


2016-12-04

Dzień Pluszowego Misia

25 listopada 2016 roku, obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia! Choć trudno w to uwierzyć, pierwszy miś maskotka powstał 114 lat temu i do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek na świecie.

Misiowe święto zostało ustanowione dopiero 25 listopada 2002 roku dokładnie w setną rocznicę powstania tej popularnej maskotki.

My również postanowiliśmy w tym roku pobawić się, przy okazji dnia naszej ulubionej maskotki.

Wszystkie klasy 0-3 włączyły się radośnie do misiowych zadań. Powstały piękne portrety misiów (wyklejane, odciskane, rysowane, malowane) i rymowane wierszyki. Uczyliśmy się piosenek o misiach, poznawaliśmy misie z filmów i książek oraz bardzo licznie wzięliśmy udział w szkolnym Misiowym Konkursie Recytatorskim.

Konkurs odbył się 23 listopada 2016 r., wzięło w nim udział 46 uczniów, którzy zaprezentowali wiersze o … misiach!

Komisja konkursowa, po przesłuchaniu wszystkich uczestników, przyznała następujące miejsca:

I miejsce        - Wojciech Alimowski kl. „0”

                        -  Aleksy Misiuk kl. 3 b

II miejsce       - Alicja Próchnicka kl. „0”

                        - Jan Kołdras kl. 2 c

III miejsce     - Magdalena Młynarczyk kl. 3a

                        - Grzegorz Bukowski kl. 3b

WYRÓŻNIENIE

Zofia Krzemińska kl. „0”

Karolina Mędelewska kl. 1

Alex Kokoszka kl. 1

Maja Jaruga kl. 1

Aleksandra Róg kl. 2 a

Pola Jabłecka kl. 2 a

Konstantinos Theodorou kl. 2 a

Julia Pankiewicz kl. 2 c

Pola Robak kl. 2 c

Marcin Staszczak kl. 2 c

Wszyscy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Oczywiście „Opowiadania o misiach”!

Gratulujemy!!!

 

W poniedziałek 28 listopada 2016 r. odbyło się uroczyste podsumowanie naszych misiowych zadań. Zwycięscy recytatorzy zaprezentowali swoje wiersze, dzieci z klasy 1 zaśpiewały dwie piosenki o misiach, a troje uczniów z kl. 3b przedstawiło tekst zawierający ciekawostki z życia prawdziwych niedźwiedzi. Naszą uroczystość zaszczyciła swoją obecnością pani dyrektor Lidia Kumanek, która opowiedziała dzieciom o swoim ulubionym misiu i wręczyła przedstawicielom klas dyplomy za zaangażowanie i wykonanie przepięknych prac. Każda klasa dostała też misiowe łakocie.

Bardzo dziękujemy wszystkim wychowawcom i dzieciom z klas 0-3 za wspólną zabawę.

Organizatorki: Elżbieta Kopyt, Monika Kos

Pamiętajcie o swoich Misiakach - Przytulakach, na co dzień, nie tylko od święta!


2016-11-24

Kiermasz bożonarodzeniowy

Szanowni Państwo,

uprzejmie informjuemy, że skorzystaliśmy z zaproszenia Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., CBF NOWY ŚWIAT i MARS Real Estate udziału w kiermaszu bożonarodzeniowym. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowują kartki i akcesoria świąteczne.

Zapraszamy Państwa do pomocy w przygotowaniu wyrobów na kiermasz. Pieniądze ze sprzedaży zostaną przeznaczone na szkolny bus.

Szkolnym organizatorem wydarzenia jest pani Agnieszka Holc-Jagodzińska.


2016-10-11

SUKCES NASZEJ SZKOŁY NA 20. PIKNIKU NAUKOWYM POLSKIEGO RADIA I CENTRUM NAUKI KOPERNIK !!!

Zachęcamy do zapoznania się z przysłaną nam opinią Zespołu Organizacyjnego 20. Pikniku Naukowego,

który oceniał wszystkie stanowiska piknikowe

 

Szanowni Państwo,

 

bardzo dziękujemy za udział w 20. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Dziękujemy za Państwa wysiłek, wyobraźnię i otwartość w dzieleniu się wiedzą z publicznością. Wspólnie udowadniamy, że o nauce można mówić w sposób ciekawy i przystępny. Tłumy zwiedzających i renoma Pikniku, także poza granicami Polski, są również Państwa zasługą!

 

Jednocześnie każda kolejna edycja przynosi nowe doświadczenia i wnioski, które służą jako punkt wyjścia do rozważenia zmian w kolejnych latach.

 

Poniżej znajdą Państwo kilka spostrzeżeń dotyczących Państwa stanowiska:

 

W opinii naszego ewaluatora stanowisko było interaktywne, interesujące, estetyczne, dobrze zorganizowane i miało piknikowy charakter. Zaprezentowane pokazy były interesujące a także oryginalne. Najlepszym pokazem był „Zmierz się z hałasem”. Uczniowie przed piknikiem wykonali eksponat – specjalny domek odpowiednio wyciszony. Uczestnik pokazu mógł samodzielnie sprawdzić jak zmienia się natężenie dźwięków po wejściu do domu (średnio wyciszonego) oraz po otwarciu okna. Uczestnik pokazu miał do dyspozycji miernik hałasu. W bardzo interaktywny sposób został przedstawiony problem wpływu hałasu na nasze zdrowie. Warte docenienia jest również wykorzystanie przez prezentujących aplikacji, która umożliwia pomiar hałasu. Stanowiska to dwa namioty w różnych lokalizacjach, oba były dobrze przygotowane. Największym atutem tych stanowisk była świetnie przygotowana młodzież. Młodzi prezenterzy bardzo łatwo nawiązywali dialog z uczestnikami pokazów i potrafili go podtrzymywać. Publiczność była świetnie włączana w pokazy przez co chętnie angażowała się w przygotowanie zadania. Stanowiska były bardzo interaktywne, szczególnie stanowisko Zmierz się z hałasem. Ogólna ocena ewaluatorów jest bardzo pozytywna. Czekamy na Państwa zgłoszenie na kolejny Piknik Naukowy.

 

Mamy nadzieję, że powyższe spostrzeżenia członków Zespołu Programowego będą dla Państwa wartościowym uzupełnieniem procesu przygotowania i realizacji stanowiska piknikowego.

Korzystając z okazji,  życzymy Państwu niesłabnącego entuzjazmu i zaangażowania w działania związane z upowszechnianiem nauki.

 

Pozdrawiamy,

Zespół Organizacyjny Pikniku Naukowego

 


2016-10-11

PAŁACYK MICHLA, ŻYTNIA, WOLA…

Uczniowie drugich klas naszego gimnazjum wzięli udział w niezwykłych lekcjach historii i wychowania obywatelskiego. Ich gościem był Pan Piotr Łubieński, ps. „Andrzej”, żołnierz Powstania Warszawskiego, który walczył w pułku „Baszta” na terenie dolnego Mokotowa, Sielc i Czerniakowa. Dla wszystkich uczniów spotkanie to było wyjątkowym przeżyciem, a IIB przygotowała niespodziankę i powitała „Andrzeja” powstańczą piosenką „Pałacyk Michla”, hymnem batalionu „Parasol”. Pan Piotr Łubieński, wyposażony w mapy i zdjęcia, opowiadał o sytuacji historycznej w przededniu wybuchu powstania i o samych walkach w Warszawie. O tym jak interesująca była to opowieść świadczy fakt, że spotkania trwały dłużej, niż początkowo planowano. Na zakończenie gimnazjaliści otrzymali pamiątkowe pocztówki, a Panu Łubieńskiemu każda klasa wręczyła podziękowanie podpisane przez wszystkich uczniów.


2016-10-09

X Festiwal Nauki Małego Człowieka (24-25 września 2016r.)

Jak zawsze było bardzo interesująco, dużo odwiedzających, dużo radości.

W tym roku nasza szkoła miała aż trzy stanowiska: matematyczne w budynku Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych, fizyczne i biologiczne w namiocie przed budynkiem Instytutu Fizyki PW oraz stanowisko na zewnątrz namiotu.

Odwiedzający stoisko matematyczne "łamali sobie głowy"  rozwiązując różne zadania logiczne i bawiąc się układając "kolorowe sudoku".

W namiocie wirował w strumieniu powietrza duży krąg  złożony z kolorowych balonów, dzieci bawiły się piłeczkami do ping-ponga "uwięzionymi"  w powietrzu, sprawdzały czy człowiek może być rodzajem baterii elektrycznej i budowały wirujące papierowe helikopterki. Wszystkie te aktywności wzbudzały wiele śmiechu ale i zdziwienia  obserwowanymi zjawiskami. Druga część naszego stoiska to stanowisko biologiczne gdzie   tłoczno było przy mikroskopie połączonym z telewizorem. Tu w bardzo dużym powiększeniu można było obserwować można było swoje włosy czy też własnoręcznie przygotowane ciekawe preparaty.

Przed namiotem ustawiliśmy stanowisko do zabawy papierowymi rakietkami napędzanymi powietrzem z pustej butelki po wodzie mineralnej.  Dzieci, z pomocą naszych uczniów wykonywały rakietki, a potem celowały nimi w "butelkowe kręgle". Zabawy i śmiechu było co nie miara! Nawet mamy i tatusiowie brali udział w zawodach ze swoimi pociechami.

Opiekunowie dzieci odwiedzających nasze wszystkie stanowiska byli pod wrażeniem doskonałego kontaktu naszych uczniów z młodszymi kolegami, zwracali uwagę na ich kulturę osobistą , życzliwość  i świetne przygotowanie do tłumaczenia zjawisk  i odpowiadania na pytania dzieci.

Nasi uczniowie spisali się doskonale, wielkie dzięki za poświęcony wolny czas i godne reprezentowanie naszej szkoły !

Bardzo dziękujemy wszystkim nauczycielom naszej szkoły, którzy w różnej formie pomagali nam w przygotowaniu stanowisk i dyżurowali z nami na stoiskach.

 

                                                                                                        Szkolny Zespół Festiwalu Nauki Małego Człowieka

 


2016-10-03

Zwycięstwo w konkursie Warsaw Super Spellers!

23.09.2016 odbył się finał konkursu z jęz. angielskiego Warsaw Super Spellers. W finale dyktanda wzięło udział 170 uczestników z 11 gimnazjów – publicznych i niepublicznych, po raz pierwszy również z Mokotowa i Piaseczna. Nasza uczennica z klasy IIIB gimnazjum, Karolina Kubicka, zajęła trzecie miejsce, zdobywając 84 punkty, tylko o dwa punkty mniej od zwycięzcy konkursu! W rywalizacji szkół natomiast, nasze Gimnazjum nr 12 zajęło pierwsze miejsce (72 pkt), wyprzedzając tym samym Gimnazjum 91 z ul. Kajakowej (71,4 pkt – drugie miejsce), oraz Gimnazjum 95 z ul. Lokajskiego (69,13 pkt – trzecie miejsce). Warto było się postarać o jak najlepszy wynik, nie tylko ze względu na satysfakcję, ale i nagrody. Trzy pierwsze miejsca nagrodzone zostały rocznym lub półrocznym kursem języka angielskiego w szkole TE Sokrates, kuponem rabatowym na 200 zł na wybrany kurs zagraniczny z oferty Speak&Travel oraz książkami. Ursynowską edycję Warsaw Super Spellers zorganizowały wspólnie: Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych PASE, wydawnictwo Pearson Central Europe oraz szkoła językowa TE Sokrates. Patronem honorowym imprezy był burmistrz dzielnicy Ursynów. Serdecznie dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczniom, którzy przystąpili do konkursu i godnie reprezentowali naszą szkołę.

Zachęcamy również do przeczytania artykułu w lokalnym portalu, w którym wydarzenie zostało opisane.
 


2016-09-22

X Festiwal Nauki Małego Człowieka - 24 i 25 września 2016r.

Kolejny już raz nasza szkoła będzie miała swoje stanowiska na jubileuszowym X Festiwalu Nauki Małego Człowieka w dwu miejscach na terenie Politechniki Warszawskiej: stoisko matematyczne w bardzo nowoczesnym budynku Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych , a stoiska biologiczne i fizyczne w zabytkowym pałacyku Wydziału Fizyki i przed budynkiem. Uczniowie naszej szkoły będą w atrakcyjny sposób zapoznawać młodszych kolegów z tajemnicami świata matematyki, fizyki i biologii.
Bardzo serdecznie zapraszamy w godz. 10 – 16 do odwiedzenia stoisk festiwalowych, a wśród nich i naszej szkoły.
Politechnika Warszawska
ul. Koszykowa 75
więcej informacji na stronie: http://minifestiwal.edu.pl/


2016-07-04

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016

24 czerwca usłyszeliśmy ostatni w tym roku szkolnym dzwonek. Jak co roku, Dyrektor Szkoły Pani Lidia Kumanek podziękowała nam za całoroczną pracę, gratulowała nam naszych sukcesów oraz życzyła udanych wakacji. Najlepsi z nas otrzymali nagrody za osiągnięcia w licznych konkursach. Potem w klasach odebraliśmy świadectwa i pożegnaliśmy się z naszymi paniami. Wszystkim życzymy radosnych i słonecznych wakacji.

uczniowie klas I - III


2016-06-23

Jesteśmy "Szkołą przyjazną uczniom z dysleksją"

 

W III edycji projektu „Szkoła przyjazna uczniom z dysleksją”

- zarówno Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 339, jak i Gimnazjum nr 12 otrzymały - TYTUŁ  SZKOŁY  PRZYJAZNEJ  UCZNIOM  Z  DYSLEKSJĄ, potwierdzony specjalnymi certyfikatami.

 

Uroczystość podsumowania III edycji programu odbyła się 15 czerwca 2016 r. w Szkole Podstawowej nr 321 na Bemowie. O godzinie 10.00 zgromadzili się tam wszyscy terapeuci - koordynatorzy ze szkół biorących udział w programie, dyrektorzy szkół, przedstawiciele władz z niektórych dzielnic warszawskich m. in. burmistrz Bemowa,  dyrektor Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz gość honorowy z Gdańska – przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Dysleksji pani Ewa Jakacka. Naszą szkołę reprezentowały p. Monika Kos i p. Elżbieta Kopyt.

Wszystkich zgromadzonych przywitała pani dyrektor SP 321. Po jej wystąpieniu, głos zabrała pani Anna Zych główna koordynatorka projektu. Przedstawiła prezentację podsumowującą dwuletnie działania szkół. Do projektu przystąpiły 73 szkoły z Warszawy i okolic oraz 2 szkoły z Krakowa. Nie wszystkie szkoły uzyskały certyfikaty. Placówki, które zapracowały na tytuł „Szkoły przyjaznej uczniom z dysleksją” musiały w latach szkolnych 2014/2015 i 2015/2016 włączyć się do różnego rodzaju zadań, akcji, działań organizowanych zgodnie z regulaminem. Nowością w tym roku była ankieta skierowana do rodziców, którzy mogli się wypowiedzieć, jak w danej szkole wygląda udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej i czy szkołę można nazwać przyjazną dyslektykom.

Przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Dysleksji - pani Ewa Jakacka,  w swoim przemówieniu, zwróciła uwagę na fakt, że wzrasta świadomość dysleksji, że wcześniej diagnozuje się dzieci z ryzykiem dysleksji, że docenia się ciężką pracę, jaką trzeba wkładać, by pokonywać specyficzne trudności w nauce. Podkreśliła, że bardzo budujące jest to, że jest tak wielu terapeutów, nauczycieli, którzy chcą inaczej patrzeć na dziecko i którzy spod sterty papierów ciągle widzą dziecko, którzy poszukują różnych metod pracy, terapii angażujących wszystkie zmysły. Zacytowała motto pani prof. M. Bogdanowicz „Kto jak nie my…” i życzyła byśmy nie traciły zapału w naszej codziennej pracy.

Potem odczytano list podziękowania dla pomysłodawczyń i koordynatorek projektu „Szkoła przyjazna uczniom z dysleksją” p. Anny Zych i p. Zofii Komorowskiej. Dzięki zaangażowaniu obu pań metodyczek, ich otwartości dla środowiska terapeutów udało się nagłośnić w Warszawie problem dysleksji i nawiązać sieci współpracy i samokształcenia.

Po oficjalnej części, uczniowie szkoły 321 przedstawili przygotowany przez siebie program artystyczny.

Po nim nastąpiło wręczanie certyfikatów dla zasłużonych szkół, wręczanie nagród dla uczniów biorących udział w konkursach dla dyslektyków oraz wręczanie podziękowań za współpracę dla wyróżniających się terapeutów. Terapeutki z naszej szkoły - pani Monika Kos i pani Elżbieta Kopyt aktywnie uczestniczyły w pracach projektowych (współorganizowały konkurs techniki czytania dla uczniów klas drugich oraz grę terenową „Szlakiem siedmiu inteligencji”). Dostały za swoją pracę specjalne wyróżnienia i nagrody (pomoce dydaktyczne do zajęć terapeutycznych). Gratulujemy!

Dzięki udziałowi w tym projekcie w naszej szkole wnikliwiej patrzymy na dzieci z dysleksją, dostrzegamy ich mocne strony, podejmujemy działania wyrównujące szanse edukacyjne oraz przekonujemy nauczycieli i rodziców, że osiągnięcie sukcesów jest możliwe, ale przy wytężonej pracy. Dzięki wspólnym przedsięwzięciom terapeuci z warszawskich szkół nawiązują przyjaźnie, wymyślają międzyszkolne konkursy, gry terenowe, wymieniają się doświadczeniami, uczą się współpracy. Udział dzieci z dysleksją w międzyszkolnych konkursach, spotkania podczas nietypowych zadań z innymi dyslektykami - pozwalają uwierzyć w siebie, dostrzec, że warto pracować i można odnosić sukcesy.

 


2016-06-19

Konkurs wiedzy o Brazylii

31 maja 2016r w L Liceum Ogólnokształcącym im. Ruy Barbosa przy ul. Burdzińskiego 4 odbyła się XVI edycja Konkursu wiedzy o Brazylii.

Głównym Organizatorem konkursu było L Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Ruy Barbosy w Warszawie przy Współpracy z Ambasadą Brazylii w Polsce, Towarzystwem Polsko – Brazylijskim oraz Fundacją Kultury Brazylijskiej Terra Brasilis, nad całością patronat objęło Mazowieckie Kuratorium Oświaty w Warszawie.

Ideą przedsięwzięcia była popularyzacja myśli politycznej i społecznej Ruy Barbosy oraz wiedzy o Brazylii z zakresu historii, kultury oraz geografii, - sprawdzenie umiejętności samodzielnego przetwarzania i zdobywania informacji  na temat Brazylii.

W tym roku po raz pierwszy do konkursu przystąpiły uczennice naszej szkoły Alicja Krynicka –uczennica klasy 3 a oraz Martyna Malcher –uczennica klasy 3 b, którym bardzo serdecznie gratulujemy  zajęcia II miejsca w II Mazowieckim Konkursie Wiedzy o Brazylii.

Rywalizacja przebiegała dwuetapowo.

I etapie drużyny rozwiązywały krótki test wiedzy o Brazylii, II etap polegał na prezentacji wiersza inspirowanego historią i kulturą Brazylii oraz przygotowaniu przez drużynę dowolnej formy artystycznej(np. krótkiego przedstawienia, dramy, skeczu  prezentacji multimedialnej).

Wystąpienia uczestników konkursu oceniało jury, w skład którego wchodzili: nauczycielka języka portugalskiego, tłumacz przysięgły, p. Grażyna Misiorowska, była nauczycielka języka niemieckiego, Ewa Szmakfefer-Kuszewska,  p. Agata Błoch – członek towarzystwa fundacji Terra Brasilis, p. Ewa Kosińska – nauczycielka geografii w L LO, Stanisław Pawliszewski prezes Towarzystwa Polsko-Brazylijskiego oraz dyrektor L LO im. Ruy Barbosa, Wiesław Włodarski.

Na  konkursie pojawił się również ambasador Brazylii w Polsce Alfredo Leoni,  II sekretarz Aloisio Barbosa de Sousa Neto, pułkownik Cassio Murilo Garcia Coutinho. Nagrody dla wszystkich uczestników konkursu ufundowała Ambasada Brazylii w Polsce. Konkurs organizowany przez L LO im. Ruy Barbosa jest nie tylko świetną formą popularyzacji wiedzy o Brazylii, ale również rozbudza ogólną ciekawość świata. 


2016-06-19

Nasza szkoła wśród najlepszych!

Nasza szkoła otrzymała Certyfikat Prezydenta m. st. Warszawy „Wars i Sawa” za opracowanie programu wspierającego uczniów uzdolnionych.

26 października 2015 r. w Centrum Nauki Kopernik odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatów.

Certyfikaty „Wars i Sawa” przyznawane są przez władze stolicy szkołom, które wspierają i pracują z uczniami uzdolnionymi

Adresatami tego programu są uzdolnieni uczniowie Szkoły Podstawowej Integracyjnej nr 339 w Zespole Szkół Integracyjnych nr 62. Chcemy pomóc im w odkrywaniu swoich zainteresowań, możliwości i zdolności. 

„Uczniowie posiadają różnorodne uzdolnienia, a szkoła jest miejscem ich identyfikacji i planowego rozwoju”.

 

 


2016-06-09

NIECH NO TYLKO ZAKWITNĄ JABŁONIE…

5 maja 2016 r. dzięki zaproszeniu pana Adama Paradowskiego, taty Janka z klasy Ib naszego gimnazjum, uczniowie z Ib i Ia wraz z wychowawcami wzięli udział w wycieczce do sadów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, które w maju zamieniają się w rajskie ogrody.

Naszymi przewodnikami byli pan Paradowski, absolwent Wydziału Ogrodniczego SGGW, obecnie dyrektor handlowy w firmie AgroFresh, oraz pan Roman Dziuban, kierownik Sadu Doświadczalnego SGGW. Wędrując wśród obsypanych kwiatami drzew, poznaliśmy proces produkcji jabłek od sadzonki do owocu, różne sposoby uprawy jabłoni, dowiedzieliśmy się również, jak chroni się drzewa przed szkodnikami i niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi.

Po spacerze przeszliśmy do pomieszczeń, w których owoce są przechowywane i sortowane. Na zakończenie wycieczki zostaliśmy poczęstowani jabłkami różnych odmian i pysznym, świeżo tłoczonym sokiem bez dodatku cukru. Udało nam się jeszcze wykorzystać wspaniałą pogodę i chwilę poleniuchować na trawie…

A potem kultowym autobusem 164 wróciliśmy z kwiatowego raju do szarej szkolnej rzeczywistości, która dla uczniów klasy Ib miała postać klasówki z fizyki :)


2016-06-01

Warsztaty dla rodziców uczniów klas drugich Szkoły Podstawowej

Dnia 15 czerwca o godz. 18.30 w małej sali gimnastycznej odbędą się warsztaty relaksacji. Zapraszamy rodziców uczniów klas  drugich Szkoły Podstawowej. Prosimy o przybycie w wygodnych strojach.

 

                                                                                                                                         Małgorzata Mikołajczyk

                                                                                                                                                  Anna Stepka


2016-05-31

20. Piknik Naukowy za nami!

Nasza szkoła już po raz ósmy wystąpiła, wśród prawie 200 znakomitych wystawców, na 20. PIKNIKU NAUKOWYM Centrum Nauki Kopernik i Polskiego Radia. Piknik odbywał się w tym roku 7 maja i już kolejny raz na Stadionie Narodowym. Wiodącym tematem Pikniku było ZDROWIE

Nasza szkoła miała w tym roku aż dwa namioty: A18 i C36. Oba stanowiska naszej szkoły cieszyły się dużym zainteresowaniem, usłyszeliśmy wiele słów uznania i pochwał dla naszych uczniów za świetne przygotowanie merytoryczne i kulturę osobistą.

W namiocie A18 były stanowiska matematyczne p.t. "Równo(waga) życiowa" i biologiczne "Gra o zdrowie".

W części matematycznej odwiedzający nasze stanowisko mogli sprawdzać  zależność między dostarczaniem i spalaniem kalorii przez organizm, porównywać kaloryczność produktów. Uczestnicy wybierali obrazki z produktami podpisane liczbą zawartych kalorii oraz obrazki z rodzajem aktywności fizycznej podpisane liczbą możliwych do spalenia kalorii. Obrazki układano na dwóch szalkach wagi tak, aby zrównoważyć energię spożytego jedzenia z wydatkiem kalorycznym. Wiele było przy tym zadziwień i radości.

W części biologicznej był pokaz i turniej gier edukacyjnych o tematyce prozdrowotnej samodzielnie zaprojektowanych i wykonanych przez uczniów. Uczniowie - autorzy gier odebrali wiele gratulacji dotyczących atrakcyjności i poziomu edukacyjnego gier. Młodzi goście mogli zagrać w wybraną grę lub stoczyć turniej gier. Stanowisko to cieszyło się dużą popularnością.

W namiocie C36 znajdowała się część fizyczna p.t. "Zmierz się z hałasem (za pomocą smartfonu)". W tej części zajęliśmy się hałasem w naszym otoczeniu i jego wpływem na zdrowie człowieka. Uczniowie naszej szkoły badali, za pomocą smartfonów, hałas w szkole i jej najbliższym otoczeniu, biorąc udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym "Noise Pollution". Projekt ten prowadzony był symultanicznie w kilku szkołach z różnych miast europejskich pod patronatem  międzynarodowej organizacji  Science on Stage.eu. w ramach dużego projektu edukacyjnego "iStage2 - Smartphones in Science Teaching". Wyniki tych badań oraz przykładowe głośności i skutki jakie dla zdrowia człowieka  powodować może nadmierny hałas i  głośne słuchanie muzyki prezentowaliśmy na bardzo ciekawych graficznie i formalnie plakatach przygotowanych specjalnie na piknik przez naszych uczniów, które basrdzo urozmaiciły namiot. Na stoisku uczniowie demonstrowali, jak za pomocą darmowej aplikacji na smartfony, można mierzyć hałas, zwiedzający mogli także - korzystając z pomocy uczniów - skalibrować swoje smartfony tak, by wyniki pomiarów były odpowiednie. Ponieważ niedosłuch zaczyna być problemem społecznym rozdawaliśmy osobom dorosłym przygotowane przez nas ankiety do samodzielnego zdiagnozowania pierwszych objawów niedosłuchu. Wszyscy bardzo chętnie zabierali je do domu obiecując także rozdanie ich innym członkom rodziny.

Dużą atrakcją tego namiotu był, specjalnie zbudowany na piknik "domek ciszy", w którym można było zmierzyć hałas przed i po zamknięciu drzwi i okna i zauważyć znaczącą różnice. Domek został zaprojektowany i zbudowany przez naszych uczniów Kacpra Karasia, Janka Ostrowskiego i Marcela Sobczyka i  p. Marka Sobczyka i Bartłomieja Ostrowskiego, którym bardzo serdecznie dziękujemy. Wielkim wyzwaniem było przetransportowanie domku, ale i w rozwiązaniu tego problemu mogliśmy liczyć na pomoc rodziców; tu podziękowania kierujemy do p. Piotra Jaworskiego, ojca uczennicy klasy 1c szkoły podstawowej.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do niewątpliwego sukcesu naszej szkoły (na około  180 wystawców czyli instytutów naukowych, kół naukowych wyższych uczelni, itp. było tylko 8 szkół), którym jest nie tylko zakwalifikowanie się do udziału w Pikniku), ale powszechnie wysoko oceniony przez zwiedzających atrakcyjny sposób przedstawienia, zaangażowanie uczniów i ich kultura osobista.

Dziękujemy naszym uczniom, ich rodzicom i wszystkim koleżankom i kolegom, którzy pomogli nam w realizacji tego przedsięwzięcia

                                                                                                    Szkolny Zespół Organizacyjny 20. Pikniku Naukowego


2016-05-28

III Szkolna Paraolimpiada

9 maja uczestniczyliśmy w III Szkolnej Paraolimpiadzie przygotowanej przez naszych rehabilitantów i nauczycieli w.f. Było to wyjątkowe wydarzenie, w którym uczestniczyli nie tylko uczniowie naszej szkoły, ale także zaproszeni  uczniowie z innych szkół. Uroczystego otwarcia paraolimpiady dokonała Dyrektor Szkoły Pani Lidia Kumanek wraz Burmistrz Mokotowa Pan Skolimowski. Kibicowaliśmy naszym koleżankom i kolegom, którzy zmagali się w różnych konkurencjach sportowych oraz uczestniczyliśmy w pokazach dogoterapii, aktywnego poruszania się na wózku inwalidzkim oraz gry w piłkę przez osoby niewidome. Tego dnia mieliśmy okazję zauważyć, że sport jest dla wszystkich.

uczniowie klas I - III


2016-04-30

Czytajmy Sienkiewicza!

13 kwietnia uczniowie klas gimnazjalnych wysłuchali  nagrania noweli Henryka Sienkiewicza pt. ”Latarnik„ w znakomitym wykonaniu lektora. Tłem dla tej wzruszającej opowieści o losach polskiego emigranta  była m.inn. imponujących rozmiarów,  biało-czerwona latarnia z pulsującym światłem, którą na zajęciach techniki i plastyki, pod kierunkiem pana Marka Piętkowskiego, wykonali uczniowie. W ten sposób rozpoczęliśmy obchody Roku Henryka Sienkiewicza . 


2016-04-29

Informacja dotycząca akcji ,,Lato w mieście 2016''

W tym roku szkolnym, w czasie tegorocznych wakacji, w naszej szkole nie odbędą się zajęcia w ramach akcji ,,Lato w mieście 2016''.

 

                                                                                            kierownik akcji ,,Zima / Lato w mieście'' – p. Grzegorz Bańka


2016-04-28

W labiryntach matematyki

W dniu 7 kwietnia w Zespole Szkół Integracyjnych nr 62 miało miejsce uroczyste rozdanie nagród w IX edycji Mokotowskiego Konkursu Matematycznego „W labiryntach matematyki”. W etapie dzielnicowym wzięło udział 224 uczniów klas I – III z piętnastu mokotowskich szkół podstawowych. Zostało wyłonionych 36 laureatów, których mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole. Uroczystość rozpoczęła wicedyrektor Szkoły Pani Ewa Liwska, która podkreśliła znaczenie matematyki we wszystkich dziedzinach życia. Z kolei Pani Monika Zielińska podkreśliła fakt, że laureaci naszego konkursu w przyszłości zajmują wysokie miejsca w konkursach matematycznych w kolejnych etapach kształcenia. Potem wszyscy laureaci otrzymali dyplomy gratulacyjne i nagrody rzeczowe. Naszą uroczystość uświetnił również występ dzieci z klas I – III, które zaprezentowały przedstawienie opracowane i przygotowane przez Panią Małgorzatę Izdebską pt. „Bajka na opak, czyli Królowa Lato”. Dziękujemy wszystkim Uczniom za tak liczny udział w konkursie „W labiryntach matematyki”. Dziękujemy również wszystkim Rodzicom i Nauczycielom za pracę włożoną w tok przygotowań dzieci do konkursu, a także Nauczycielom, którzy włączają się w organizację etapów szkolnych i etapu dzielnicowego oraz Dyrekcji naszej Szkoły za umożliwienie nam przeprowadzenia tak dużego przedsięwzięcia. Zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w przyszłorocznej jubileuszowej X edycji naszego konkursu.

 

Z wyrazami szacunku

organizatorki konkursu

Monika Zielińska

Anna Kołodziejczyk


2016-02-29

Warsztaty dotyczące tłuszczów

Dnia 27.01. 2016 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty pt. „Tłuszcze – wartości odżywcze, rodzaje, zastosowanie”. Warsztaty te poprowadziły Panie z Instytutu Żywności i Żywienia, Pani Joanna Jaczewska – Schuetz oraz Pani Anna Taraszewska. Panie opowiedziały o tych tłuszczach, których powinnyśmy spożywać jak najwięcej oraz o tych, których powinnyśmy się wystrzegać. Panie przedstawiły także nową piramidę zdrowia.


2016-02-26

Akcja "Zima w mieście 2016"

W dniach 1.02 – 12.02.2016 w naszej placówce 111 uczniów w wieku 6 – 12 lat skorzystało z proponowanych przez nas zajęć w ramach akcji ,,Zima w mieście 2016''. Były to dzieci zarówno z naszej szkoły, jak też z innych szkół Mokotowa i innych dzielnic Warszawy. Grupa dzieci 6 – letnich nie wychodziła na wycieczki, ale miała zorganizowane zajęcia na terenie szkoły przez p. Beatę Łuczyńską – Kamińską oraz p. Iwonę Wasilewską – Beck.

Program akcji był realizowany w godzinach: 7.30 – 17.00 i opierał się na wytycznych do realizacji warszawskiego programu ,,Zima w mieście 2016''.

Uczestnicy akcji wzięli udział w następujących wyjściach i wycieczkach:

- do kręgielni w klubie Arco – 4 razy

- do kina – filmy: ,,Hotel Transylwania 2'' oraz ,,Fistaszki''

- do Muzeum Farmacji – lekcja muzealna i zajęcia warsztatowe - ,,Rośliny lecznicze w naszym najbliższym otoczeniu''.

- Centrum Nauki Kopernik

- Muzeum Woli – lekcja muzealna i zajęcia warsztatowe - ,,Warszawskie widoki''

- wyjścia do pływalni

- Muzeum Archeologiczne – warsztaty lepienia z gliny

- Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej – seans filmowy i zajęcia

- Muzeum Ordynariatu  Polowego – zajęcia - ,,Opowieści starych mundurów''

- Biblioteka Multimedialna – film ,,Renifer Niko ratuje brata''

- Muzeum Gazownictwa

- Muzeum Pragi – lekcja muzealna której celem było poznawanie prawobrzeżnej Warszawy

W szkole uczestnicy akcji spotkali się z  przedstawicielami Policji oraz Straży Miejskiej, p. Katarzyna Lefek oraz p. Anna Suska przeprowadziły zajęcia dotyczące udzielania pierwszej pomocy połączone z ćwiczeniami na fantomie.

Nauczyciele pracujący podczas akcji przeprowadzili wiele atrakcyjnych zajęć:

- zajęcia integracyjne i komputerowe – p. Beata Łuczyńska – Kamińska, p. Iwona Wasilewska – Beck, p. Anna Chrzanowska – Bereda, p. Monika Olejniczak

- rozgrywki, konkursy i turnieje sportowe – p. Daniel Grochowalski i p. Kamil Grochowalski

- zajęcia muzyczne – p. Magdalena Smolińska – nauka piosenek przy akompaniamencie fortepianu, p. Anna Stepka – zapoznanie dzieci z sylwetkami wybranych muzyków

- zajęcia z animacji kulturalnej – czytelnicze, poznawanie zabytków Warszawy - p. Renata Ferenc i p. Sylwia Karpińska

- zajęcia plastyczne – tworzenie magnesów z pianki plastycznej oraz filcu - p. Monika Kos

- zajęcia przyrodnicze – opieka nad zwierzętami w pracowni biologicznej oraz sztuka udzielania pierwszej pomocy – p. Anna Suska

   Dziękujemy za skorzystanie z naszej oferty zajęć podczas akcji ,,Zima w mieście 2016'' w naszej szkole.

 

                                                                                                   kierownik akcji ,,Zima w mieście 2016'' – p. Grzegorz Bańka


2016-01-13

WASZE WIELKIE SERCA

Dziękujemy wszystkim wolontariuszom naszego sztabu za czas poświęcony 10.01.2016r. na zbiórkę pieniędzy w ramach 24 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Po raz kolejny pobiliśmy rekord i zebraliśmy kwotę 40810,27zł plus precjoza plus obca waluta.

Najbogatsza tegoroczna puszka zmieściła kwotę 3730,71zł.

 

GRATULUJEMY!                                                                                                                         

 

                                                                                                                                                 Organizatorzy sztabu:

                                                                                                                                                    Jolanta Jędruszczak

                                                                                                                                                         Ewa Liwska

                                                                                                                                                   

 

 

 


2016-01-07

XXIV Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!

Wszystkim wolontariuszom naszego sztabu przypominamy o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa
i życzymy bogatych puszek! Zapraszamy do szkoły na odpoczynek i małe co nieco.

10.01.2016r. na terenie szkoły odbędą się:

g. 14 – loteria fantowa, którą organizuje Mały Wolontariat,

g. 15 – licytacja gadżetów WOŚP,

Wszystkie zebrane pieniądze zasilą XXIV Finał WOŚP.

 

I tym razem spróbujmy pobić nasz rekord!

                                                                                                 Organizatorzy sztabu:

                                                                                                   Jolanta Jędruszczak

                                                                                               Ewa Liwska

 

 

 


2015-12-22

Słodki Dzień Bez Cukru

Dnia 25 listopada 2015 roku świętowalismy w naszej szkole Słodki Dzień Bez Cukru. Z tej okazji uczniowie klas IV-VI szkoly podstawowej i I – III gimnazjum wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez profesjonalistów: dietetykow
i psychodietetyków – organizatorów akcji crowdfundingowej Słodkie Życie Bez Cukru.

      Uczniowie zdobyli wiedzę na nastepujace tematy:

 • Czym się karmi mózg? (koncentracja, pamięć)
 • Co wzmacnia naszą odporność?
 • Co jeść, żeby mieć energię, być aktywnym, uprawiać sport?
 • Jedzenie dobre dla kości/stawów.
 • Dbamy o skórę, włosy, cerę - za pomocą jedzenia!
 • Zdrowe śniadanie / II śniadanie.
 • Nawodnienie naszego ciała (zdrowe soki).   

Teoria teorią, ale ponieważ doskonale wiemy, w naszej szkole stawuiamy na aktywne nauczanie i że w życiu liczą się konkretne umiejetnosci, uczestnicy warsztatów w sposób aktywny uczyli się samodzielnie przygotowywać proste słodycze bez cukru, zdrowe kanapki, soki oraz koktajle.

      Na zakończenie każdy uczeń otrzymał przepisy na przygotowanie zdrowych słodyczy i przekąsek, naklejkę oraz przypinkę Słodkiego Życia Bez Cukru:), nasza szkoła, jako pierwsza, otrzymała dyplom Słodkiej Szkoły Bez Cukru.

   Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia oraz do  własnorecznego przygotowywania słodyczy oraz napojów bez cukru.

                                                         Beata Janowska  i Lidia Olszewska

                                                                koordynatorki wydarzenia


2015-12-10

Akcja "Makulatura na misje"


2015-12-09

AKCJA ,,ZIMA W MIEŚCIE 2016’’ W ZESPOLE SZKÓŁ INTEGRACYJNYCH NR 62

Termin akcji: 01.02.2016 – 12.02.2016

Zapisy dzieci z klas 0 – VI na akcję ,,Zima w mieście 2016’’rozpoczną się     7 stycznia 2016 o godzinie 8.00.

Zapisów będzie dokonywał p. Grzegorz Bańka – kierownik akcji ,,Zima w mieście 2016’’ w świetlicy naszej szkoły; będą one prowadzone do wyczerpania miejsc.

Warunki uczestnictwa ucznia w akcji:

- złożenie prawidłowo wypełnionej karty uczestnika

- uiszczenie opłaty za wyżywienie w wysokości 7 złotych za dzień. Opłat za posiłki należy dokonać w naszej stołówce u p. Katarzyny Witt – firma Matika – w formie gotówkowej przed złożeniem karty uczestnika u kierownika akcji. Z opłat za żywienie zwolnione są dzieci korzystające z bezpłatnych lub częściowo płatnych posiłków w ciągu roku szkolnego na mocy decyzji dyrektora szkoły lub Ośrodka Pomocy Społecznej, na podstawie zaświadczenia z macierzystej szkoły.

Dzieci z klas ,,0’’ nie będą uczestniczyły w wyjściach poza teren szkoły, ale będą miały zorganizowane zajęcia na terenie placówki.

 

 Zapraszamy do udziału w organizowanych przez nas zajęciach podczas ferii zimowych.

                                                               


2015-12-01

Dzień dobrego chleba

18 listopada uczestniczyliśmy w szkolnym Święcie Chleba. Z tej okazji przynieśliśmy do szkoły upieczone przez nasze mamy i babcie pyszne, zdrowe chleby. Z tej okazji spotkaliśmy się też z panem piekarzem z najstarszej warszawskiej piekarni. Opowiadał nam o tym, jak powstaje chleb, z jakiej mąki można go upiec i jakie pieczywo jest najzdrowsze. Dowiedzieliśmy się, kiedy ludzie zaczęli piec chleb i jak on wyglądał. Na zakończenie spotkania Panie Organizatorki poczęstowały nas pysznym i zdrowym pieczywem, a potem już w swoich klasach próbowaliśmy przyniesione przez nas chleby. Nie wszyscy wcześniej wiedzieliśmy, że jest tak wiele rodzajów zdrowego i pysznego pieczywa.

Uczniowie klas I - III 


2015-12-01

Z Olimpu do sali 116

W piątek, 19 listopada, lekcja historii w klasie IB była inna niż zwykle. Uczniowie wcielili się w postaci starożytnych bogów greckich i zagrali w sztuce p.t. „Bogowie olimpijscy”, napisanej przez Piotrka Cieleckiego. W spektaklu łączyły się elementy świata starożytnego i współczesnego a pierwszoklasiści wystąpili we wspaniałych, samodzielnie przygotowanych kostiumach, ujawniając niezwykłe talenty sceniczne.

Po przedstawieniu aktorzy indywidualnie prezentowali sylwetki bogów, których role odgrywali. Opowiadali o ich atrybutach, charakterach i relacjach z innymi bohaterami mitologii.

Po takiej lekcji żaden z uczniów nie pomyli Amora z Aresem.


2015-11-20

Warsztaty dla ojców

4 i 5.12.2015 w naszej szkole odbędą się warsztaty Inicjatywy Tato.net
Podczas warsztatów Tatusiowie dowiedzą się, jak:

- utrzymywać równowagę na linii życie rodzinne - praca zawodowa,
- wzmacniać więzi z dzieckiem na każdym etapie jego rozwoju,
- stworzyć i wdrożyć praktyczny plan działania dla taty.

pt: godz.18.00-21.00, sob: godz. 9.00-18.00 (w sobotę zapewniony obiad)
Udział nieodpłatny dzięki dofinansowaniu z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich

2015-11-10

Integracja pierwszych klas gimnazjalnych, czyli noc w szkole 9,10.10.2015

Spotkanie integracyjne dla pierwszoklasistów zaczęło się w piątkowy wieczór zajęciami w klasach. Uczniowie brali udział w grach i zabawach oraz przygotowywali materiały do kapsuły czasu, która zostanie zakopana na terenie szkoły i odkopana za 3 lata.

 

 

 

Po kolacji czekała wszystkich wspaniała niespodzianka – pokaz eksperymentów z wykorzystaniem suchego lodu, które prezentował p. Szymon Świeżewski, tata Stasia z klasy IB.

 

 

Po „wybuchowym” pokazie uczniowie wzięli udział w grze terenowej. Musieli uporać się z pięcioma zadaniami w pięciu różnych miejscach szkoły, w której zgaszono wszystkie światła. Każda klasa przemieszczała się według zaszyfrowanego opisu trasy, a za wykonanie zadania otrzymywała kopertę z literową rozsypanką. Po ułożeniu haseł uczniowie poznawali wartości, które w naszej szkole są szczególnie ważne.

Spośród zadań, z którymi musieli poradzić sobie pierwszoklasiści, najtrudniejsze było rozpoznanie wychowawców na zdjęciach z dzieciństwa. P. Dorota Martewicz przygotowała gry i zabawy, umożliwiające pozytywne rozładowanie energii, której poziom podczas nocy w szkole osiągał wartości ekstremalne. Podczas spotkania z panią dyrektor Ewą Liwską przedstawiciele klas prezentowali swoim kolegom wylosowane hasła  – polskie przysłowia. Pani Anna Suska w tajemniczym mroku zadawała zagadki, których rozwikłanie wymagało intensywnej gimnastyki szarych komórek. Pan Grzegorz Fijałek wcielił się w ducha Raoula Wallenberga. Uczniowie mieli odgadnąć, kim jest spowita w czarne szaty postać, a potem brali udział w dyskusji na temat życia i postawy patrona naszej szkoły.

Po grze, około północy, uczniowie, którzy nie chcieli jeszcze spać (sennych nie było zbyt wielu) brali udział w międzyklasowych zajęciach integracyjnych: seansie filmowym, zespołowych grach planszowych, dyskusjach, a nawet meczach piłek różnych. O godz. 4.00 wychowawcy ogłosili ciszę nocną.

O 9.00 dziwnie spokojni, nieco nieobecni uczniowie klas pierwszych zasiedli do śniadania przygotowanego przez grupę najbardziej wyspanych. Był to ostatni punkt programu.

 

 

Z dobrze poinformowanych źródeł wiadomo, że wychowawcy, opowiadając o nocy w szkole, chwalą zachowanie, zaangażowanie, kreatywność i poczucie humoru swoich podopiecznych.    

                                                                                                                                Uczniowie klas I


2015-11-09

Wycieczka do sadu i gospodarstwa

16 października pojechaliśmy (uczniowie z klas Ia, Ib i IIb) na wycieczkę do sadu i do gospodarstwa. Martwiliśmy się tym, że pogoda nam nie dopisała, ponieważ w Warszawie padał deszcz, ale na miejscu było słonecznie, więc humory nam się poprawiły. Najpierw poznaliśmy pana sadownika i jego pracę, rodzaje jabłek oraz miejsce do ich przechowywania.

Najbardziej podobała nam się przejażdżka po sadzie. Jechaliśmy specjalnymi wagonikami do transportowania owoców, było bardzo wesoło. W sadzie nauczono nas jak należy zbierać owoce, żeby nie uszkodzić drzewek. Mogliśmy też zrywać i jeść jabłka. Owoce były bardzo smaczne. Są też bardzo zdrowe, bo zawierają dużo witamin, a najwięcej witaminy C. Mówiła nam o tym nasza pani przewodnik, a pan sadownik i nasze panie to potwierdziły.

Po pobycie w sadzie odwiedziliśmy jeszcze gospodarstwo Kurkowo. Mieszka tam ptactwo domowe: kury, gęsi, kaczki, indyki itd. Nie są to jednak takie zwykłe ptaki, które można spotkać na wsi. Te, które tam zobaczyliśmy były dziwne, śmieszne i niezwykłe. Nie wiedzieliśmy, że jest aż tyle odmian ptaków domowych. Szukaliśmy też „skarbów” – jajek, ale mieliśmy również czas na zabawę.

Do domu wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń.

Uczniowie Ia, Ib i IIb 


2015-10-27

Pasowanie pierwszoklasistów

14 października, w Dzień Edukacji Narodowej, zostaliśmy przyjęci w poczet uczniów naszej szkoły. Tego dnia przyszliśmy do szkoły w strojach galowych. Towarzyszyli nam nasi rodzice i inni zaproszeni goście. Wszyscy byliśmy bardzo przejęci i podekscytowani. Uroczystość pasowania rozpoczęła Pani Dyrektor, która powiedziała nam, jak ważna jest rola ucznia i porównała nasze pasowanie do pasowania na rycerza. Potem przedstawiliśmy część artystyczną przygotowaną przez nas razem z naszymi paniami. Recytowaliśmy wiersze i śpiewaliśmy piosenki, do których grała nam pani Małgosia Izdebska. Po części artystycznej nastąpił długo oczekiwany moment pasowani na ucznia. Pani dyrektor dotknęła każdego z nas w ramię wielkim, skórzanym piórem wypowiadając zdanie „Pasuję Cię na ucznia”. Po tej najważniejszej chwili poszliśmy do klas, gdzie otrzymaliśmy legitymacje szkolne i słowniki ortograficzne.

Nasi rodzice przygotowali dla nas zdrowy poczęstunek. Były soki, owoce, warzywa, orzeszki, suszone owoce, owsiane batoniki i wiele innych smakołyków. Był to dla nas bardzo ważny i ekscytujący dzień.

 Uczniowie klas I


2015-10-17

Warsztaty muzyczne

Wraz ze Stowarzyszeniem Aktywni dla Stegien realizujemy w tym semestrze szereg działań edukacyjno-integracyjnych dla dzieci, rodziców i dziadków. 

W ramach wspólnego projektu "Trzymajmy się razem", dofinansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, zapraszamy w naszej szkole na nieodpłatne warsztaty muzyczne i szkolenia dla rodziców. Więcej propozycji i zapisy na www.trzymajmysierazem.waw.pl i fb/RazemNaStegnach.

Trwają zapisy na rodzinne warsztaty muzyczne z Panią Małgorzatą Izdebską. 


2015-10-13

Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji 5 -11 października 2015r

MOGĘ.   UMIEM.   POTRAFIĘ !

To hasło tegorocznego Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji. Związane  jest z historią szalenie zdolnego chłopca z głęboką dysleksją, który napisał jak widzi sam siebie:

Mogę  czasem czegoś nie zrozumieć, ale bardzo się staram.

Umiem  szukać sposobów na pokonanie dysleksji.

Potrafię pracować nad przezwyciężaniem trudności.

Nie jestem supermanem, ale nigdy nic nie wiadomo.

 

Dysleksja jest niezależna od inteligencji i nie jest przeszkodą do osiągnięcia sukcesu.

Wielu sławnych ludzi było i jest dyslektykami, a „ich geniusz nie istniał pomimo dysleksji, oni byli genialni, ponieważ byli dyslektykami"

                                                                                                                                                                 (Ronald D. Davis)

 

 

W ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji 7 października 2015 r.

odbyła się warszawska gra terenowa po uliczkach Starego Miasta

Do gry przystąpiło 40 drużyn ze szkół podstawowych i gimnazjów z Warszawy i okolic, które biorą udział w projekcie „Szkoła przyjazna uczniom z dysleksją”. Zabawa przebiegała pod hasłem „Szlakiem siedmiu inteligencji”.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z  klas szóstych: Zosia Czyżewska, Paulina Hałka, Paulina Biesiekierska i Jan Gotowicki. Pod opieką pana Grzegorza Bańki przybyli na ul. Starą, gdzie wyznaczono początek trasy. Otrzymali mapkę, na której zaznaczono siedem punktów- miejsc w których czekały panie terapeutki proponujące ciekawe zadania do rozwiązania. Wszystkie trzeba było odnaleźć, odwiedzić i rozwiązać wiele zadań: ortograficznych, słuchowych, ruchowych, logicznych i językowych oraz wykazać się umiejętnościami interpersonalnymi i intrapersonalnymi.  

Pogoda sprzyjała, ale punkty oddalone były od siebie i opisane w zagadkowy sposób. Od Rynku Starego Miasta, do pomnika Małego Powstańca, pod Kolumnę Zygmunta i grającą ławeczkę Chopina, potem Barbakan i ul. Cicha – nieźle trzeba się było nabiegać!

Punkt, w którym trzeba było wykazać się inteligencją wizualno-przestrzenną przygotowały panie z naszej szkoły: Monika Kos i Elżbieta Kopyt. Wesoło było rozwiązywać zabawne rebusy, rysować według szyfru strzałkowego czy szukać słów ukrytych w innych słowach.

Nasi uczniowie odnaleźli wszystkie punkty, poradzili sobie z zadaniami i na czas stawili się na mecie. Był to plac fontann. Tam na uczestników czekało jeszcze kilka atrakcji: pokaz tresury psa, układanie puzzli przedstawiających  portrety sławnych dyslektyków oraz wręczenie dyplomów.

W dobrych humorach wrócili do szkoły.

 


 

(Ronald D. Davis)


2015-10-06

Festiwal Nauki Małego Człowieka 26-27 września 2015

Kolejny już raz nasza szkoła miała w tym roku swoje stanowiska na FNMCz na terenie Politechniki Warszawskiej:  stoisko matematyczne w bardzo nowoczesnym budynku Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych , a stoisko biologiczno - fizyczne było jednym z kilku znajdujących sie w namiocie przed budynkiem Instytutu Fizyki Politechniki Warszawskiej. 

Nasze stoisko w namiocie  cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem.  Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały obrazy powstające w aparatach "camera obscura" zbudowanych przez uczniów naszego gimnazjum,  zadziwieni  widzieli jak światło spolaryzowane ujawnia naprężenia w oglądanych przedmiotach czy też jak filtry zmieniają barwy kolorowych rysunków. Odwiedzający nas goście - mali i duzi - mogli zbadać dzięki specjalnej aplikacji "zobaczyć" jakie dźwięki wydają instrumenty muzyczne, a nawet przyniesiona z innego stoiska fujarka z marchewki.  Na stanowisku biologicznym odwiedzający mogli zobaczyć ciekawe preparaty i sprawdzić czy mają zdrowe. Wszyscy uczniowie dyżurujący na stoisku pracowali z wielkim zapałem i w bardzo przystępny sposób wyjaśniali oglądane przez dzieci zjawiska.

Na stanowisku matematycznym nasi goście zapisywali swój wiek w systemie dwójkowym oraz zmagali się z "wieżami Hanoi". Najbardziej zagorzały Mały Człowiek spędził u nas ponad 2 godziny. Udało mu się przełożyć 8 krążków!

Rodzice, którzy z dziećmi odwiedzili nasze stoisko, w bardzo miłych słowach chwalili uczniów za ich życzliwość dla maluchów,  kulturę osobistą i wiedzę.

Bardzo dziękujemy naszym uczniom, którzy tak wspaniale reprezentowali naszą szkołę. 


2015-09-27

Słodki Tydzień Bez Cukru

Nasza szkoła zachęca do wzięca udziału w akcji "Słodki Tydzień Bez Cukru", której program zamieszczamy poniżej.


Słodki Tydzień Bez Cukru - Twoje 7+1 kroków na drodze do zdrowia. 7+1 dni wypełnionych wykładami, warsztatami, spotkaniami, konsultacjami – dostępnymi
w wersji LIVE oraz ONLINE.

10 października 2015 (sobota) - 15.00 - 16.00 SŁODYCZ ŻYCIA Z JOGĄ ŚMIECHU Piotr Bielski, pierwszy jogin śmiechu w Polsce pomoże nam napełnić się radością i pozytywną energią na cały tydzień!http://joginsmiechu.pl/
16.00 - 18.00 DLACZEGO JEDZENIE UZALEŻNIA? (A SZCZEGÓLNIE SŁODYCZE) spotkanie z dr Tomaszem Teodorczykiem oraz psychodietetykiem Jowitą Nesterowicz, rozmowa o psychologiczno-neurologiczno-fizjologicznych aspektach uzależnienia od jedzenia, zwłaszcza od cukrów prostych. http://nauka.newsweek.pl/slodycze-uzalezniaja-jak-alkohol,88769,1,1.html Zapewniamy darmowy słodki poczęstunek:)

11 października 2015 (niedziela) - 16.00-17.00 ZAKWASZENIE ORGANIZMU - SKĄD SIĘ BIERZE I CO Z TYM ZROBIĆ? spotkanie z Agnieszką Wiśniewską, dietetykiem, trenerką jogi i specjalistką od zdrowego stylu życia. http://humanrecycling.pl/
17.00-18.00 warsztaty sadzenia roślin słodzących (stewia) oraz stabilizujących poziom cukru we krwi (żyworódka). O cechach i pielęgnacji roślin opowie Magda Zielezińska https://ekomotywa.wordpress.com/
W trakcie spotkania i warsztatów - darmowy słodki poczęstunek:)

12 października 2015 (poniedziałek) - 18.00 - 19.00 wykład "CZEGO JESZCZE NIE WIESZ O CUKRZE? Sacharoza, glukoza, fruktoza, cukier dodany i ich wpływ na organizm. Indeks glikemiczny". Prowadząca: Małgorzata Sobczyk, dietetyk, http://zazarcie.blog.pl/ 
19.00 - 20.00 warsztaty słodyczy bezcukrowych - Magda Zielezińska zaprezentuje różne wariacje słodkości oparte na suszonych owocach oraz nasionach/ziarnach. Wytworzone słodycze można będzie zjeść lub zabrać do domu!

13 października 2015 (wtorek) - 18.00 - 19.00 wykład "CUKIER A WYGLĄD ZEWNĘTRZNY: skóra, włosy, cera, otyłość". Prowadząca: Iwona Kibil, dietetyk http://www.roslinnydietetyk.pl/
19.00 - 20.00 warsztaty słodyczy bezcukrowych - sekrety słodkości wyrabianych w barze Vega - wytworzone słodycze można będzie zjeść lub zabrać do domu!

14 pażdziernika 2015 (środa) - 18.00 - 19.00 wykład "Czy i jaki CUKIER jest konieczny DLA SPORTOWCÓW?" Prowadząca: Anna Żuławnik, dietetyk w klinice Butterfly Health and Beauty.
19.00 - 20.00 warsztaty słodyczy bezcukrowych - słynny bloger kulinarny Weganon pokaże CZEKOLADĘ W JESIENNYCH OWOCACH: batoniki, tarty, itp. http://weganon.blogspot.com/ Wytworzone słodycze można będzie zjeść lub zabrać do domu! 

15października 2015 (czwartek) - 18.00 - 19.00 - 20.00 wykład łączony z warsztatem "ZDROWY LUNCH DO SZKOŁY I PRACY - TEORIA I PRAKTYKA" Prowadząca: Agnieszka Senk, dietetyk Bodylicioushttps://www.facebook.com/AgnieszkaSenk

16 października 2015 (piątek) - 18.00 - 19.00 - 20.00 wykład łączony z warsztatem "JAK ROZMAWIAĆ Z DZIEĆMI I CO IM GOTOWAĆ, żeby nie domagały się przetworzonych słodyczy - kształtować zdrowe nawyki, nie tworząc sztucznych zakazów?" Prowadząca: Agnieszka Kopczyńska, specjalistka ds. żywienia i dietetyki, blogerka kulinarna http://www.agamasmaka.pl/ 

 KOSZT UDZIAŁU: dla osób, które wsparły Słodki Tydzień za kwotę 33 zł lub więcej WSTĘP WOLNY na wszystkie wykłady i warsztaty (https://wspieram.to/projekt/5310/sodki-tydzien-bez-cukru). Dla pozostałych koszt wejścia na 1 dzień imprezy (wykład+warsztaty) wynosi 15 zł.

17.10.2015 (sobota) od 17.10 OTWARTE warsztaty kreatywnego pisania Loesje pod ogólnym hasłem 'zdrowie';
20.00 - 24.00 słodka potańcówka z poczęstunkiem:) Dla osób, które wsparły Słodki Tydzień za kwotę 44 zł lub więcej WSTĘP WOLNY, dla pozostałych koszt wynosi 20 zł (pod warunkiem, że będą jeszcze wolne miejsca:)

 

 

 

 

 


2015-09-25

FESTIWAL NAUKI MAŁEGO CZŁOWIEKA 26 i 27 WRZEŚNIA 2015 r.

Kolejny już raz nasza szkoła będzie miała w tym roku swoje stanowisko na FNMCz aż w dwóch miejscach na terenie Politechniki Warszawskiej:  stoisko matematyczne w bardzo nowoczesnym budynku Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych, a stoisko biologiczno - fizyczne w zabytkowym pałacyku Wydziału Fizyki lub w namiocie przed budynkiem.

Uczniowie naszej szkoły zaproszą do obejrzenia obrazów oglądanych obiektów za pomocą  własnoręcznie wykonanych małych zestawów  typu camera obscura oraz modeli najprostszych aparatów fotograficznych, a także zaprezentują jakie obrazy powstają na siatkówce oka. Inne doświadczenia dotyczyć będą obserwacji obiektów oglądanych przez filtry i w świetle spolaryzowanym. W części matematycznej przedstawimy bardzo ciekawą wizualizację systemu dwójkowego (zbudowaliśmy urządzenie do pokazywania liczb w systemie dwójkowym)  oraz łamigłówki matematyczne, a wśród nich "wieżę Hanoi". Na naszym stoisku zwiedzający będą mogli także obejrzeć w dużym powiększeniu m.in.  jak wygląda powierzchnia ich włosów czy co się kryje w kropli wody.

 

 

Więcej informacji o festiwaluu można znaleźc :     http://minifestiwal.edu.pl/


2015-09-17

Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/16

Jak co roku, 1 września, uczestniczyliśmy w uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego. Po wakacjach wszyscy wróciliśmy wypoczęci , opaleni i bardzo za sobą stęsknieni. Były gorące powitania i zaciekawienie tym, co przyniesie nowy rok. Dla niektórych z nas, szczególnie pierwszaków, jest to rok pełen nowych wyzwań. Najpierw wszyscy spotkaliśmy się na sali gimnastycznej, gdzie powitały nas Panie Dyrektor.  Potem po krótkiej części artystycznej spotkaliśmy się z naszymi paniami. Teraz z zapałem i przyjemnością będziemy uczyć się, bawić i nawiązywać nowe przyjaźnie. Wszystkim życzymy dobrego roku szkolnego.

Uczniowie klas I - III


2015-09-15

Spotkanie integracyjne - 27 sierpnia 2015

27 sierpnia odbyło się spotkanie integracyjne. Uczestniczyli w nim przyjęci do naszej szkoły podstawowej uczniowie klas Ia i Ib oraz ich rodzice. Przy wspólnych zabawach mieliśmy możliwość poznania się, a rodzice naszych uczniów mieli również zorganizowane spotkanie z pedagogiem i psychologiem szkolnym.  


2015-09-05

Akcja ,,Lato w mieście 2015’’

W dniach 03.08 – 14.08.2015 w naszej szkole uczniowie z klas 0 – VI mieli możliwość uczestniczenia w akcji ,,Lato w mieście 2015’’. Z proponowanych przez nas zajęć skorzystało 108 uczestników – w tym 26 dzieci z oddziałów ,,0’’.

Dzieci z ,,0’’ nie wychodziły na wycieczki, miały zorganizowane zajęcia na miejscu przez p. Beatę Łuczyńską – Kamińską oraz p. Iwonę Wasilewską – Beck.

Program akcji był realizowany w godzinach: 7.30 – 17.00 i obejmował zajęcia organizowane na terenie szkoły, jak i poza naszą placówką.

W ramach wycieczek i wyjść poza teren szkoły dzieci uczestniczyły w zajęciach:

- w Muzeum Sztuki Nowoczesnej – zajęcia dotyczyły dzieł sztuki, jak również gestów, znaków, mowy ciała, komunikacji międzyludzkiej, pracy współczesnego artysty

- na terenie Stadionu Narodowego – zajęcia - ,,Trasa Piłkarza’’ – nasi mali sportowcy  mogli  poczuć atmosferę stadionu i zwiedzić szatnie piłkarskie oraz zająć miejsca na oryginalnej ławce rezerwowych, wyjść na płytę boiska tunelem dla zawodników

- zajęcia w Wilanowie - ,,Król Ogrodnik’’ – uczestnicy wycieczki poznawali zasady tworzenia ogrodu barokowego

- warsztaty w Zachęcie – uczniowie zobaczyli ciekawe prace a także tworzyły własne zainspirowane dziełami zobaczonymi na wystawie

- ,, Wakacyjni cykliści’’ – zajęcia na terenie Miasteczka Ruchu Drogowego w siedzibie Straży Miejskiej – dzieci poznawały przepisy ruchu drogowego i udzielania pierwszej pomocy (ćwiczenia na fantomie), doskonalili umiejętność jazdy na rowerze na terenie miasteczka ruchu drogowego

- uczniowie kilka razy wychodzili do kręgielni i kina na filmy: ,,Minionki’’ oraz ,,Mały książę’’.

Na terenie szkoły uczestnicy mogli pogłębić swoją wiedzę na temat psów podczas specjalnych zajęć ,,Pies w wielkim mieście’’. Fundacja Edukacji Astronomicznej zorganizowała zajęcia, których celem było rozwijanie u dzieci zainteresowań astronomią i naukami przyrodniczymi – pokazy astronomiczne w mobilnym planetarium, obserwacja Słońca, energia słoneczna i inne odnawialne źródła energii.

Dzieci najmłodsze uczestniczyły też w warsztatach teatralnych, grach i zabawach aktorskich, w czasie których odgrywały role z bajek, a także w zajęciach plastycznych: ,,Brelok filcowy’’ i ,,Deko czapka’’.

Pracownik Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej poprowadził dla części uczestników akcji zajęcia ,,Ciesz się latem – bezpieczne wakacje’’

Podczas akcji dzieci uczestniczyły również w warsztatach ,,Ogarnij inżynierię – tajemnice zielonych dachów’’, podczas których zgłębiali zagadnienia związane z pogodą, uczyli się naukowej metody rozwiązywania problemów oraz projektowania trójwymiarowych modeli drukowanych później na drukarce 3 D

Nauczyciele pracujący podczas akcji przeprowadzili wiele atrakcyjnych zajęć:

- zajęcia integracyjne, rozrywki w grach planszowych, konkursy wiedzy, zawody sportowe, konkurs rysowania kredą po betonie– p. Beata Łuczyńska – Kamińska i p. Iwona Wasilewska – Beck, p. Anna Chrzanowska - Bereda

- zajęcia sportowe – p. Daniel Grochowalski, p. Kamil Grochowalski – konkursy sportowe, poznawanie różnych dziedzin sportu

- zajęcia muzyczne – zapoznanie dzieci z sylwetkami niektórych znanych muzyków i kompozytorów, konkurs wiedzy muzycznej – p. Anna Stepka

- zajęcia przyrodnicze – zajęcia ze zwierzętami w sali biologicznej, konkurs wiedzy - ,,Czy znam moje miasto?’’ – p. Anna Suska

- zajęcia z animacji kulturalnej – czytelnicze, zasady dobrego zachowania, poznawanie zabytków Warszawy – p. Renata Ferenc

- zajęcia plastyczne – udział dzieci w konkursie plastycznym ,,Policja XXI wieku’’, wykonanie innych prac o różnej tematyce – szczególnie związanej z wakacjami – p. Monika Kos.

Dziękujemy za skorzystanie z oferty naszych zajęć podczas akcji ,,Lato w mieście 2015’’. Chciałbym jednocześnie poinformować, że podczas ferii zimowych odbywających się w roku szkolnym 2015/16 jest przewidziana w naszej szkole akcja ,,Zima w mieście 2016’’

                                                                                                              kierownik akcji ,,Lato w mieście’’ – p. Grzegorz Bańka


2015-06-30

Jesteśmy inżynierami!!!

W maju i czerwcu uczestniczyliśmy w interdyscyplinarnym projekcie "Ogarnij Inżynierię", łączącym zagadnienia z zakresu przyrody, techniki, matematyki i informatyki. Program realizowaliśmy we współpracy z fundacją Amber. Podczas kilkunastu lekcji dowiedzieliśmy się jak rozwiązywać problemy posługując się metodą naukową, czym jest energia, jaki znamy jej źródła. Poznaliśmy wady i zalety różnych źródeł energii i zaprojektowaliśmy i zbudowaliśmy własne turbiny wiatrowe. Poznaliśmy też technikę drukowania przedmiotów na drukarce 3D, którą mogliśmy wykorzystać podczas budowy naszych modeli.

2015-06-22

Dzień Dziecka

1 czerwca, jak co roku, świętowaliśmy Dzień Dziecka. Tego dnia dorośli zadbali abyśmy poczuli się wyjątkowo. Panie dyrektor złożyły nam z samego rana życzenia, później mieliśmy czas aby cieszyć się z przygotowanych dla nas niespodzianek, były prezenty, pyszne ciasteczka oraz wiele atrakcji sportowych. Nawet pogoda tego dnia nam sprzyjała. Wszyscy świetnie się bawiliśmy. Szkoda, że taki dzień zdarza się tylko raz w roku.

 

uczniowie klas 0 - III


2015-06-14

Piknik Rodzinny

W sobotę 30 maja odbył się w naszej szkole Zielony Piknik Rodzinny. Organizatorami byli nasi rodzice i Stowarzyszenie Aktywni dla Stegien. Mogliśmy brać udział w licznych atrakcjach, zapoznać się z pracą policji i strażaków, obejrzeć pokaz talentów i pokaz judo, wziąć udział w różnych konkurencjach sportowych i zajęciach artystycznych. Nasi rodzice zadbali o to, aby każdy mógł zjeść coś smacznego. Były różne ciasta, kanapki ze smalcem i ogórkiem małosolnym, sajgonki , owoce, a szkolna kuchnia przygotowała potrawy z grilla. Mogliśmy też zakupić wyroby rękodzieła artystycznego, wykonane zarówno przez artystów jak i przez naszych starszych kolegów z gimnazjum. Zebrane pieniądze przeznaczymy na nasz szkolny ogródek. Pogoda nam dopisała, a my świetnie się bawiliśmy.

 

uczniowie klas 0 - III


2015-06-14

Konkurs integracyjny "Razem, nie osobno"

8 maja 2015 r. przedstawiciele uczniów klasy IIa reprezentowali szkołę w konkursie "Razem, nie osobno". Był to konkurs skierowany do dzieci klas integracyjnych I-III, organizowany przez SP nr 98 w Warszawie.

Do udziału w konkursie zostały zaproszone dzieci z niepełnosprawnością oraz ich pełnosprawni rówieśnicy, aby razem mogły nie tylko uczyć się ale również bawić, współpracować i odnosić sukcesy. Poprzez wspólne działanie miały możliwość nawiązywania nowych znajomości, zdobywania razem nowych doświadczeń. Uczyły się zdrowej rywalizacji, doświadczając jednocześnie, jak ważna jest praca w grupie, w której każdy ma do wykonania ważną część zadania.

 


2015-06-11

13 – 15 maja 2015 r. TORUŃ – GNIEZNO - KONIN czyli ostatnia wycieczka trzecioklasistów

DZIEŃ PIERWSZY

Rozpoczął się od zwiedzania Fortu IV Twierdzy Toruń. Jako, że Twierdza nie jest miejscem zwyczajnym i wkroczyć w jej mury mogą wyłącznie osoby odpowiednio przygotowane, zwiedzanie poprzedził krótki, lecz intensywny kurs musztry oraz  trening PRAWIDŁOWYCH PRZYSIADÓW FORTECZNYCH. Po tej zaprawie gimnazjaliści pod opieką charyzmatycznego pana przewodnika mogli już bez przeszkód podziwiać tajemnicze zakamarki fortu.

Resztę dnia trzecioklasiści spędzili zwiedzając piękny Toruń: Starówkę, Ratusz, Krzywą Wieżę, planetarium.

W takim mieście nawet sklep popularnej sieci nie jest zwyczajny – na pierwszym piętrze, w dziale przemysłowego „mydła i powidła”, ściany i  sklepienie zdobią GOTYCKIE (!) freski.

 

DZIEŃ DRUGI

Rano wyjazd do Gniezna i wizyta w Muzeum Początków Państwa Polskiego, w którym okazało się, że „multimedialne i nowoczesne” nie zawsze znaczy „przyjazne dla zwiedzającego”. Organizatorzy ekspozycji według tajemniczego wzoru wyliczyli, że optymalnym czasem oglądania eksponatów w każdej z trzech sal muzeum powinno być 7 minut. Po siedmiu minutach gasło światło i należało szybko przemieścić się do kolejnej sali. Niesmak po takim „zwiedzaniu” złagodził spacer po uroczej gnieźnieńskiej starówce.

Po południu czas na integrację grupy oraz odpoczynek od szkolnych obowiązków. Zajęcia rekreacyjno-sportowe w ośrodku „Sowi Dwór” -  bilard, tenis stołowy, spacer nad jezioro, czyli dla każdego coś dobrego. 

DZIEŃ TRZECI

Po śniadaniu wyjazd do Mrówek i zwiedzanie skansenu archeologicznego. Położony w pięknym miejscu nad jeziorem Kownackim maleńki gródek, daje wyobrażenie o tym, jak żyli nasi przodkowie. Miejsce to upodobały sobie grupy rekonstrukcyjne, odtwarzające życie codzienne w gródku oraz poczty rycerskie, spotykające się pod hasłem „Byliśmy pod Grunwaldem”.

Ostatnim punktem programu naszej wycieczki była wizyta w parku miniatur MIKROSKALA w Koninie. Zgromadzone w nim makiety zachwycały pomysłowością i precyzją wykonania. Przedstawiały ważne wydarzenia historyczne, słynne sceny z filmów, fragmenty miast itd. Po obejrzeniu makiet, o których w interesujący sposób opowiadał twórca i właściciel parku, gimnazjaliści wzięli udział w zajęciach w pracowni modelarskiej, gdzie poznali szczegółowe zasady tworzenia makiet i ich elementów. Chętni mogli spróbować swych sił w wycinaniu różnych kształtów ze styropianu za pomocą specjalnego urządzenia.


2015-05-19

ŚWIETLANY SUKCES NASZEJ SZKOŁY - 19. PIKNIK NAUKOWY CENTRUM NAUKI KOPERNIK I POLSKIEGO RADIA

Nasza szkoła już po raz siódmy wystąpiła, wśród prawie 150 znakomitych wystawców, na 19. PIKNIKU NAUKOWYM Centrum Nauki Kopernik i Polskiego Radia. Piknik odbywał się w tym roku 9 maja i już po raz trzeci na Stadionie Narodowym.

Nasze stanowisko E10 to duży namiot, ale i tak z niektórymi pokazami wyszliśmy na zewnątrz. Cała nasza prezentacja wiązała się ze światłem w związku z tym, że rok 2015 ogłoszono Światowym Rokiem Światła, Stanowisko naszej szkoły cieszyło się dużym zainteresowaniem, usłyszeliśmy wiele słów uznania i pochwał dla naszych uczniów za świetne przygotowanie merytoryczne i kulturę osobistą.

W części matematycznej przygotowaliśmy m.in. urządzenie do pokazywania liczb w zapisie dwójkowym. Kodowanie znaków w pierwszych komputerach opierało się na zamianie zapisu liczb z systemu dziesiątkowego na dwójkowy. Zgodnie z przygotowaną instrukcją i z pomocą opiekuna stanowiska zwiedzający przeliczali liczbę swoich lat na system dwójkowy, włączając odpowiednie żarówki. Na panelu z siedmioma żarówkami włączona żarówka odpowiadała cyfrze jeden, wyłączona cyfrze zero. Po wykonaniu zadania zwiedzający otrzymywali identyfikator z liczbą lat zapisaną w systemie dwójkowym.  Inne pokazy wykorzystywały światło i cień jaki rzucają różne figury i bryły, np. proponowano ustawianie figury w odpowiedniej odległości od źródła światła tak, aby jej cień pokrył się z rysunkiem na plakacie. Dzieci odwiedzające nasze stanowisko rysowały kolorową kredą na betonie przed namiotem cienie siatek geometrycznych różnych brył.

Część fizyczna poświęcona była obserwacji obrazów za pomocą aparatu otworkowego (tzw. camera obscura) czy modelu aparatu fotograficznego z matówką, a także oglądaniu różnobarwnych przedmiotów przez filtry czy w świetle spolaryzowanym.

Camera obscura jest znanym od wieków przyrządem wykorzystującym prostoliniowy bieg promieni  świetlnych w wiązce wpadającej przez mały otwór do wnętrza ciemnego "pomieszczenia" (camera).  Na jednej ścianie znajduje się mały otwór, a na przeciwległej ścianie (tu umieszcza się matówkę lub kalkę techniczną) obserwuje się odwrócone obrazy przedmiotów znajdujących się na zewnątrz. Ten sposób otrzymywania obrazów wykorzystywany był przez takich artystów malarzy jak da Vinci czy Canaletto. Także obecnie wielu artystów fotografików wykonuje zdjęcia tą techniką. Na stanowisku przygotowaliśmy dla zwiedzających wykonane przez naszych uczniów kamery otworkowe (np. z pudełek po butach), za pomocą których zwiedzający obserwowali odwrócone obrazy  obserwowanych obiektów czy osób. Aby obrazy były lepiej widoczne, osoba korzystająca z kamery miała, podobnie jak pierwsi fotografowie, narzuconą na głowę osłonę z ciemnego materiału. Nasi uczniowie prezentowali także samodzielnie wykonane modele najprostszych aparatów fotograficznych, w których w miejscu otworka znajduje się soczewka, a na ekranie z kalki technicznej można  obserwować wyraźny odwrócony obraz obserwowanych przedmiotów. Przygotowaliśmy  także instrukcje samodzielnego wykonania kamery otworkowej, które odwiedzający nasze stanowisko mogli zabrać ze sobą. 

Obserwacja otoczenia przez barwne  filtry czy odgadywanie barw przedmiotów widzianych przez filtry  sprawiało najmłodszym zwiedzającym wiele radości. Przygotowaliśmy także stanowisko zatytułowane „Detektyw światło”, na którym oglądano przezroczyste przedmioty oświetlone światłem spolaryzowanym.  Dzięki kliszom polaryzacyjnym można było zobaczyć, że bezbarwne przezroczyste przedmioty, pozornie jednolite, nie mają jednak jednolitej struktury, a światło spolaryzowane ujawnia występujące w nich naprężenia jako ciekawe kolorowe kompozycje.

Ponieważ dopisała nam pogoda, mogliśmy wystawić przed namiot nasz szkolny teleskop i zwiedzający mieli okazję zobaczyć plamy na powierzchni Słońca. Uczniowie obsługujący teleskop podawali zwiedzającym informacje o tym, jaka jest temperatura powierzchni Słońca i plam słonecznych oraz o cyklach aktywności słonecznej. Obraz tarczy słonecznej i istniejących na jej powierzchni plam, dzięki wykorzystaniu metody projekcyjnej, mógł być obserwowany jednocześnie przez kilka osób. To stanowisko, podobnie jak pozostałe, cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających


2015-05-18

Paraolimpiada

W ubiegłą środę – 6 maja 2015 r.-  naszej szkole odbyła się po raz drugi paraolimpiada. Pogoda tym razem nie dopisała, ale nie przeszkodziło to naszym niepełnosprawnym koleżankom i kolegom w sportowej rywalizacji na terenie naszej szkoły. Gorąco kibicowaliśmy ale też przyłączyliśmy się do zabawy uczestnicząc w wyścigach. To był dla nas wszystkich wesoły dzień.

Weronika Mączyńska i Julia Tonderska kl.IIIa


2015-05-12

Akcja ,,Lato w mieście 2015’’ w Zespole Szkół Integracyjnych nr 62

 

Zapisy dla klas "0" od 11.05.2015

Zapisy dla klas I – VI – od 01.06.2015

 

 

   W dniach 03.08 – 14.08.2015 na terenie naszej szkoły uczniowie klas I – VI będą miały możliwość uczestniczyć w akcji ,,Lato w mieście’’.

  Dzieci z klas ,,0’’ nie będą uczestniczyły w wyjściach poza teren szkoły, ale będą miały zorganizowane zajęcia na terenie naszej placówki.

  Zajęcia będą odbywały się na terenie szkoły i poza nią – przewidziane są codziennie wycieczki np. do kina, kręgielni, ZOO, sali zabaw, Domu Kultury itp. W szkole dzieci będą uczestniczyły w wybranych przez siebie zajęciach z animacji: integracyjnej, sportowej, kulturalnej, muzycznej, plastycznej i turystycznej.

 

 1. Wakacyjna Placówka Edukacyjna w Zespole Szkół Integracyjnych nr 62  funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 17.00 
 2. Rodzice/opiekunowie prawni zobowiązani są do przyprowadzenia dziecka do punktu dziennego pobytu najpóźniej do godz. 8.30 i odbioru dziecka w godzinach pracy punktu. Nieprzestrzeganie godzin odbioru dziecka może skutkować odmową przyjęcia dziecka do punktu dziennego pobytu.
 3. Warunki uczestniczenia ucznia w akcji:
  • posiadanie legitymacji szkolnej z warszawskiej szkoły lub stałe zamieszkanie (zameldowanie) w Warszawie. Legitymacje szkolne dzieci powinny zabierać ze sobą codziennie do placówki – dzieci korzystają z przejazdów komunikacją miejską bezpłatnie, ale w razie kontroli muszą posiadać przy sobie legitymacje.
  • złożenie u kierownika akcji  prawidłowo wypełnionej karty uczestnika,
  • uiszczenie opłaty za wyżywienie w wysokości 7 zł dziennie. Opłat za posiłki należy dokonać w naszej stołówce u p. Katarzyny Witt -  firma Matika – w formie gotówkowej - przed złożeniem u kierownika akcji karty uczestnika.
 4. Uczestnik programu w punkcie dziennego pobytu otrzymuje obiad. Dzieci, które wezmą do szkoły drugie śniadanie, będą mogły je spożyć przed wyjściem na wycieczki.
 5. Z opłat za posiłki zwolnione są dzieci korzystające z bezpłatnych lub częściowo płatnych posiłków w ciągu roku szkolnego na mocy decyzji dyrektora szkoły lub Ośrodka Pomocy Społecznej, na podstawie zaświadczenia z macierzystej szkoły – należy w tym wypadku złożyć u kierownika akcji zaświadczenie o zwolnieniu z opłat podpisane przez dyrektora szkoły do której uczeń uczęszcza w ciągu roku szkolnego.

 

 Rodzice zainteresowani uczestnictwem dziecka w akcji ,,Lato w mieście 2015’’ proszeni są o zgłaszanie się do

p. Grzegorza Bańki do świetlicy szkolnej, wypełnienia i złożenia u niego karty uczestnika wypoczynku. Należy wpisać w kartę numer legitymacji dziecka oraz dane (w tym numery dowodów osobistych) osób, które będą odbierały uczestnika akcji z wakacyjnej placówki edukacyjnej.


2015-05-08

"Ogarnij Inżynierię"

W maju nasza szkoła przystąpiła do programu "Ogarnij Inżynierię" realizowanego przez fundację Amber. W ramach tegorocznego projektu będziemy badać elektryczność, poznamy różne źródła energii i nauczymy się wykorzystywać czystą energię budując własne turbiny wiatrowe. Poszerzymy też wiedzę z dziedziny informatyki projektując i drukując modele 3D. Każdy z nas może być inżynierem!!! 
Więcej informacji o programie można znaleźć pod adresem: www.http://ogarnijinzynierie.org


2015-05-04

„Mój wymarzony zawód” 2015 – Rok Szkoły Zawodowcow

Regulamin I Warszawskiego Konkursu Wiedzy o Zawodach

 

Biuro Edukacji Urzędu m. st. Warszawy oraz Centrum Rozwoju Doradztwa Zawodowego WCIES zaprasza uczniów gimnazjów m. st. Warszawy do udziału w konkursie wiedzy o zawodach „Mój wymarzony zawód”. Celem konkursu jest promowanie wiedzy o zawodach oraz zachęcanie uczniów do aktywnego konstruowania własnej kariery zawodowej.

Zapraszamy wszystkich uczniów gimnazjów do udziału w konkursie!

 1. Tematyka konkursu dotyczy zawodów, które uczniowie chcieliby wykonywać w przyszłości.
 2. Wymarzony zawód zostanie przedstawiony w formie prezentacji multimedialne PowerPoint i omówionej  przez ucznia.
 3. Czas trwania konkursu: kwiecień – czerwiec  2015r.
 4. Konkurs będzie przebiegał w trzech  etapach:

 I etap, szkolny: odbędzie się na terenie każdego gimnazjum biorącego udział w konkursie – Komisja Szkolna  oceni i wybierze najlepsze prace.

II etap, międzyszkolny: 18 Komisji Dzielnicowych wybierze po jednej najciekawszej pracy  sposród przesłanych przez Komisje Szkolne.

III etap, finałowy: Kapituła Konkursu oceni nadesłane prace
wg. ustalonych kryteriów. Najlepsze prace zostaną nagrodzone.

                                  

     CELE KONKURSU

 1. Pogłębianie wiedzy na temat zawodów kształconych w warszawskich szkołach zawodowych.
 2. Rozbudzanie zainteresowań nowymi zawodami pojawiającymi się
  na współczesnym rynku pracy.
 3. Rozwijanie umiejętności planowania własnej kariery edukacyjno – zawodowej.
 4. Rozwijanie wyobraźni i kreatywnego myślenia poprzez komponowanie treści pracy konkursowej.

ZASADY  KONKURSU

 1. Konkurs polega na opracowaniu przez ucznia gimnazjum prezentacji multimedialnej w programie PowerPoint na temat 
  ,,Mój wymarzony zawód”, oraz zaprezentowaniu tej pracy w formie wypowiedzi ustnej (krótkie wystąpienie).
 2. Czas na prezentację pracy i omówienie: maksymalnie 10 minut.
 3. Każdy gimnazjalista może zgłosić jedną pracę konkursową.
 4. Jedna szkoła może zgłosić co najwyżej dwie  prace konkursowe.
 5. Uczestnik konkursu zobowiązany jest do przedstawienia zgody rodziców/ opiekunów prawnych na przetwarzanie danych osobowych oraz upowszechnienie pracy konkursowej.
 6. Prezentacja może zawierać maksymalnie 20 slajdów.
 7. W prezentacji powinny znajdować się:
 • nazwa i krótki rys historyczny zawodu,
 • specyfika pracy w danym zawodzie,
 • kwalifikacje niezbędne do wykonywania danego zawodu,
 • drogi kształcenia – szkoły, studia,
 • umiejętności, predyspozycje niezbędne do wykonywania tego zawodu,
 • możliwości zatrudnienia,
 • informacje o znanych osobach wykonujacych ten zawód.

Podczas omawiania prezentacji uczeń powinien umieć uzasadnić wybór wymarzonego  zawodu.

Prace konkursowe należy składać w formie nośnika elektronicznego (płyta    CD) zawierającego treść prezentacji multimedialnej PowerPoint

 1. Każda płytka powinna być opisana wg. schematu:
 • tytuł prezentacji
 • imię i nazwisko autora, nazwa i adres szkoły
 • imię i nazwisko szkolnego  koordynatora ds. doradztwa zawodowego
 • e – mail i telefon kontaktowy koordynatora szkolnego

ORGANIZACJA KONKURSU

 1. I etap konkursu: komisja powołana przez szkolnego Koordynatora Doradztwa Zawodowego ogłasza konkurs w danej szkole i przeprowadza szkolne eliminacje wg. kryteriów opisanych powyżej.
 2. Komisja wybiera dwie najlepsze prace uczniów i wysyła je do Wydziału Oświaty właściwego dla dzielnicy m.st. Warszawy.
 3. II etap konkursu: eliminacje zewnętrzne. Koordynatorzy Doradztwa Zawodowego w dzielnicach powołują  i uczestniczą wraz z Koordynatorami Doradztwa Zawodowego z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznych
  w pracach Komisji Dzielnicowych.
 4. Komisja dokonuje oceny prac (tylko same prezentacje). Jedna, najlepsza praca z każdej dzielnicy przekazywana jest do Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy. 
 5. III etapu konkursu: finał konkursu. 18 nadesłanych prac, po jednej z każdej dzielnicy Warszawy, zostaje zaprezentowanych przez uczniów przed Kapitułą Konkursu powołaną przez Biuro Edukacji m. st. Warszawy. Kapituła ocenia prezentacje uczniów wg. kryteriów opisanych powyżej.
 6. Kapituła bierze pod uwagę zakres merytoryczny prezentacji multimedialnej,   jej formę  graficzną, niepowtarzalność, innowacyjność  oraz atrakcyjność  wystąpienia autora pracy konkursowej. Czas przeznaczony na prezentację każdej pracy to maksymalnie 10 minut.
 7. Kapituła wyłania sześć  najlepszych  prac: I, II, II miejsce oraz trzy wyróżnienia.
 8. Ogłoszenie wyników i prezentacja nagrodzonych prac nastąpi na Gali Finałowej. Autorzy tych prac zostają uhonorowani wartościowymi nagrodami rzeczowymi.

                                           TERMINY KONKURSU

1. I etap konkursu – od 20.04.2015r. do 20.05.2015r.

2. II etap konkursu – od 25.05.2015r. do 29.05.2015r.

3. III etap konkursu – 16.06. 2015r.

4. Gala Finałowa – 22.06.2015r.

 

Serdecznie zapraszamy uczniów do udziału w konkursie!

 

Odpowiedzi na pytania, dodatkowe informacje:

Joanna Odzeniak, Biuro Edukacji miasta st. Warszawy

e – mail: jodzeniak@um.warszawa.pl

tel.: (22) 443 35 07

Małgorzata Polkowska ,WCIES

e-mail: malgorzata.polkowska@wcies.edu.pl

tel.: 600-778-185

 


2015-05-03

19. Piknik Naukowy

Z przyjemnością zawiadamiamy, że nasza szkoła po raz kolejny ma swój namiot na Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.

Serdecznie zapraszamy 9 maja na Stadion Narodowy. Nasze stanowisko to E 10.


2015-04-12

"W labiryntach matematyki" - rozdanie nagród

26 marca w naszej szkole odbyło się uroczyste rozdanie nagród w VIII edycji Mokotowskiego Konkursu Matematycznego „W labiryntach matematyki”. Tego dnia gościliśmy 28 laureatów – uczniów klas I – III z 16 Mokotowskich Szkól Podstawowych oraz ich Rodziców i nauczycieli, a gościem, specjalnym była pani metodyk Katarzyna Pilczuk – Pawłowska.

Po rozdaniu nagród, dyplomów i przyjęciu gratulacji obejrzeliśmy musical „O Warszawie” przygotowany przez zespół wokalno-muzyczny pod kierunkiem pani Małgorzaty Izdebskiej.

Wielu  naszych kolegów i koleżanek zostało nagrodzonych w tym konkursie, a finaliści z klas III będą reprezentowali nas na Małej Olimpiadzie Matematycznej – jesteśmy z Was dumni.

Uczniowie klas 0 - III


2015-04-10

Szkolny Przegląd Artystyczno - Kulturalny „SZPAK”

W dniu 20 marca 2015 odbył się pierwszy Szkolny Przegląd Artystyczno - Kulturalny „SZPAK”.

W ramach obchodów klasy IV – VI oraz gimnazjum obejrzały fragment „Zemsty”, przedstawienia teatralnego na podstawie komedii Aleksandra Fredry, przygotowanego przez grupę teatralną prowadzoną przez p. A. Pecynę. 

Dla uczniów gimnazjum p. A. Suska i p. J. Skrodzka zorganizowały drugi etap Turnieju Trójfantastycznego. Młodzi ludzie podzieleni na pięć grup mieli okazję rywalizować ze sobą i sprawdzić swoją znajomość prozy J. K. Rowling. Zabawa dotyczyła cyklu książek o przygodach Harry'ego Pottera i polegała na odgadywaniu haseł związanych z postaciami, miejscami i istotami, które pojawiły się w powieściach angielskiej pisarki.

W klasach IV – VI odbyły się warsztaty plastyczne, których pomysłodawcą była p. A. Jagodzińska. Uczniowie wykonali przestrzenne kwiaty z papieru i filcu. Utworzyły one wiosenną dekorację szkolnego holu. 

Wszyscy uczniowie naszej szkoły obejrzeli występ muzyczny w wykonaniu „Warszawskich nutek”, zespołu prowadzonego przez p. M. Izdebską a p. M. Dobkowska udostępniła stanowisko do obserwacji zaćmienia słońca, które zdarzyło się właśnie tego dnia ku uciesze wszystkich uczestników imprezy. 

We wszystkich klasach ogłoszony został konkurs plastyczny na projekt logo SZPAK-a a uczniów gorąco zachęciliśmy do udziału w zabawie.

 

 

REGULAMIN KONKURSU NA LOGO SZKOLNEGO PRZEGLĄDU ARTYSTYCZNO – KULTURALNEGO SZPAK

 

I. CEL I PRZEDMIOT KONKURSU

 

Celem konkursu jest wyłonienie najlepszego projektu LOGO Szkolnego Przeglądu Artystyczno – Kulturalnego SZPAK, które stanie się jego oficjalną identyfikacją graficzną i umieszczany będzie na materiałach informacyjnych i popularyzatorskich takich jak m.in.: plakaty, foldery czy prezentacje. 

 

Konkurs ma również za zadanie zachęcenie uczestników do prezentowania swoich talentów plastycznych, rozwijania wyobraźni i wrażliwości twórczej.

 

Logo powinno jednoznacznie kojarzyć się ze Szkolnym Przeglądem Artystyczno – Kulturalnym i może zawierać w sobie jego pełną nazwę lub jej skrót.

 

II. UCZESTNICY KONKURSU

1. W konkursie mogą brać udział wszyscy uczniowie naszej szkoły.

2. Projekty mogą być wykonane indywidualnie lub zespołowo.

3. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest dostarczenie projektu zgodnego z wymogami określonymi w regulaminie.

 

III. FORMA PREZENTACJI PRACY KONKURSOWEJ

1. Prace należy dostarczyć w wersji rysunkowej w formacie A5 (wielkość kartki z zeszytu) lub graficznej (wydruk komputerowy).

2. Projekt powinien umożliwiać różnorodne wykorzystanie: plakat, internet, ulotki, prezentacje.

3. Prace nie mogą naruszać dobrych obyczajów.

4. Logo powinno być czytelne i wzbudzać pozytywne emocje.

5. Logo nie powinno być skomplikowane pod względem graficznym i kolorystycznym.

6. Prace należy składać podając imię i nazwisko oraz klasę.

 

IV. OCENA PRAC

Oceniane będą walory artystyczne, graficzne, oryginalność projektu, estetyka wizualna a przede wszystkim ich prostota, rozpoznawalność i ponadczasowość cechujące dobre logo.

 

V. MIEJSCE I TERMIN SKŁADANIA PRAC

Prace konkursowe należy składać do dnia 13 kwietnia 2015 do p. Agnieszki Jagodzińskiej lub do wychowawców klas.

 

VI. ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU

Komisja konkursowa wyłoni zwycięzców konkursu, a wyniki ogłosi podczas obchodów Szkolnego Dnia Ziemi.

Dla zwycięzców przewidziane są nagrody.

 

Wyniki zostaną zamieszczone na stronie internetowej szkoły.

 


2015-04-01

"W labiryntach matematyki"

W sobotę 7 marca obył się w naszej szkole dzielnicowy etap VIII edycji Mokotowskiego Konkursu Matematycznego „ W labiryntach matematyki”. Gościliśmy aż 114 uczestników – najlepszych matematyków klas I – III z kilkunastu mokotowskich szkół podstawowych.  W poruszaniu się po szkole naszym gościom pomogli wolontariusze – chłopcy z klasy IVa.

Wszyscy byliśmy bardzo przejęci i z niecierpliwością oczekujemy ogłoszenia wyników.

uczniowie klas 0 - III


2015-03-23

Uwaga! Rodzice i Uczniowie klas II i III gimnazjum

Pragniemy  Państwa zaprosić na spotkanie informacyjne dla uczniów klas II i III gimnazjum,  dotyczące wyboru  szkoły ponadgimnazjalnej, które odbędzie się  w  Zespole Szkół Integracyjnych nr 62, ul. św. Bonifacego 10, dnia 30 marca (poniedziałek) 2015 w  godzinach  15:00- 17:00.

Podczas spotkania prezentować się będą następujące placówki:

- Zespół Szkół  nr 39 , ul. Bełska 13 , Warszawa

-Zespół Szkół nr  27, ul. W. Rzymowskiego 38, Warszawa

- Zespół Szkół nr 11, ul. Ratuszowa 13, Warszawa

- Zespół Szkół Hotelarsko- Turystyczno- Gastronomicznych nr 21, ul. Krasnołęcka 3, Warszawa.

W spotkaniu wezmą udział również absolwenci naszego gimnazjum,  którzy opowiedzą  o swoich szkołach ponadgimnazjalnych  ( m.in. XI LO im. M. Reja, XXXIV LO im . Cervantesa, XII LO im. H. Sienkiewicza,

LXX LO im . A . Kamińskiego).

Serdecznie zapraszamy!

 

kontakt:

tel. 642-98-44 wew. 106

Anna Stepka, pedagog szkolny,

koordynator doradztwa zawodowego

w Gimnazjum Integracyjnym nr 12


2015-02-28

22 lutego - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Od kilku lat nasza szkoła bierze udział w akcji "Ojczysty - dodaj do ulubionych", która ma nam przypomnieć o bogactwie języka polskiego i podnosić świadomośc językową.  W tym roku zwróciliśmy uwagę na anglicyzmy,  nadużywane nie tylko przez młodzież. Zastanawialiśmy się, czy zawsze jest to konieczne? Czy " unch" smakuje lepiej niż obiad, a sztuczne paznokcie wyglądają ładniej niż "tipsy"? Czy "menager" ma lepsze kwalifikacje niż kierownik? Uczniowie pracowali nad tekstem w którym użyto licznych anglizyzmów i szukali polskich odpowiedników  np: "luknąć", "oldschoolowy top", "crazy boy", "dizajn", "night club" i wiele innych. Warto się w tę akcję włączyć i chociaż przez chwilę pomyśleć o własnym języku.


2015-02-27

Kornel Makuszyński - mistrz humoru i optymizmu. Kto nie wierzy niech sprawdzi!

Od 9 do 20 lutego w bibliotece szkolnej trwał konkurs zorganizowany dla uczniów klas III - VI. Zadania konkursowe nie sprawdzały wiedzy o autorze, lecz umiejętność szukania informacji , posługiwania się tekstem oraz uważnego czytania. Dla uczestników konkursu przygotowano książki Kornela Makuszyńskiego, biografię, ilustracje, puzzle i inne pomoce, potrzebne do rozwiązania zadań. Aby poradzić sobie z zadaniami, wystarczyły dobre chęci i wytrwałość których, jak się okazało, nie zabrakło naszym uczniom.  


2015-02-10

Rozwiń się

W dniach 13 stycznia i 5 lutego 2015 r. biblioteka szkolna zorganizowała wycieczkę dla klas III gimnazjum do nowej, działającej od października 2014r. Multimedialnej Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI przy ul. Tynieckiej 40

w Warszawie.

Uczniowie uczestniczyli w specjalnie dla nich przygotowanych warsztatach etnograficzno-artystycznych pt. „Rozwiń się”. Myślą przewodnią zajęć była postać Borysa Malkina – antropologa, podróżnika, entomologa, kolekcjonera i badacza ludów Ameryki Południowej.

W trakcie spotkania gimnazjaliści poznali dokonania tego mało znanego w Polsce, a uznanego na świecie wybitnego przyrodnika i badacza. Jego niezwykła i barwna biografia była punktem wyjścia do ukazania książki obrazkowej Iwony Chmielewskiej pt. „O tych, którzy się rozwijali” i inspiracją do wykonywania różnorodnych zadań.

Uczestnicy, podzieleni na grupy, na kartkach szarego papieru z odrysowanym konturem postaci i hasłami: „podróżnik”, „antropolog”, „kolekcjoner”, „przyrodnik”, „etnograf” dopisywali własne skojarzenia, a następnie podkreślali te cechy, które uznali za szczególnie ważne w życiu każdego człowieka.

Młodzież wzięła również udział w wykładzie, który stał się punktem wyjścia do refleksji na temat własnych zainteresowań, umiejętności i zdolności.

 

Po nitce do kłębków ukrytych w kartonach, gimnazjaliści docierali niczym podróżnicy, do ukrytych na terenie biblioteki specjalnych kartonów, w których znajdowały się listy pytań. Dzięki odpowiedziom na stawiane sobie pytania, uczestnicy zabawy poznali jakie wartości respektują ich znajomi, a także jak wygląda ich świat. Pod koniec uczestnicy z pociętych kawałków gazet, zdjęć, tkanin oraz różnorodnych materiałów wykonali kolaż – „Opowieść o samych sobie”.

Spotkanie zakończyło się oglądaniem wystawy poświęconej B. Malkinowi i zwiedzaniem całej biblioteki.

Mam nadzieję, że nasza pierwsza wizyta w tej placówce była dobrym początkiem planowanych na przyszłość cyklicznych spotkań dla uczniów naszej szkoły.       

                                                                                                                                   Joanna Walczak


2015-02-04

„Jest jeden szczególny dzień w roku w naszej tradycji, kiedy każdy zwykły człowiek ze czcią bierze do swych rąk kawałek białego i kruchego opłatka, by podzielić się z bliskimi, krewnymi, przyjaciółmi...”. Tymi słowami aktorzy  Gimnazjum Integracyjnego nr 12, w tym roku, powitali  zaproszonych gości przybyłych na „SPOTKANIE NOWOROCZNE”.

14. 01. 2015 r.  klasa II C zaprezentowała  „Baśniowe jasełka”. Do stajenki betlejemskiej, przed oblicze dzieciątka Jezus, przybyły postaci z najsłynniejszych baśni dla dzieci: Dziewczynka z Zapałkami, Jaś i Małgosia, Pinokio, Czerwony Kapturek, Calineczka, Sierotka Marysia i Kopciuszek. Piękne słowa piosenek wplecione w przedstawienie przybliżyły  charakterystyczne postacie grane przez młodych aktorów. Teksty piosenek do znanych kolęd i pastorałek napisała nauczycielka muzyki w Zespole Szkól Integracyjnych nr 62 - pani Magdalena Smolińska. W postać  Czerwonego Kapturka wcieliła się pani Agnieszka Zdziarska, ucząca w naszej szkole geografii. Wzruszające i ciepłe słowa kierowane przez Maryję do publiczności oraz baśniowych postaci, zachęcały do pozytywnych  zmian zachowania, dodawały wiary i nadziei  oraz zmuszały do refleksji.

Święta Bożego Narodzenia to czas pełen miłości, pojednania i wzruszeń. Życzymy Wszystkim w Nowym 2015 Roku,  by magia Baśniowych Świąt została z Wami. 

16.01.2015 r. spektakl „Baśniowe jasełka” mieli możliwość zobaczyć najmłodsi uczniowie ze szkoły Podstawowej Integracyjnej nr 339.

 


2014-12-16

Święto Szkoły

15 grudnia odbyło się święto szkoły połączone z uroczystym poświęceniem i otwar­ciem szkolnej biblioteki.

Po pochodzie Świętej Łucji ogło­szono wyniki konkursu na maskotką biblioteki. Zwyciężyła klasa 4a, która zrobiła mola książkowego i napisała jego interesującą historię.

Po uroczystym apelu, poświęce­niu i otwarciu biblioteki oraz po programie artystycznym uczniowie udali się do klas, by wykonać zadanie polegające na zaprezentowaniu swojej klasy w dowolnej formie literackiej. Mogliśmy pisać prozą lub wierszem. Musieliśmy też ozdobić nasze „dzieła” koloro­wymi rysunkami i inicjałem. Wszystkie klasy przez półtorej godziny wy­konywały swoje prace, a przedstawiciele klas zaprezentowali je na forum szkoły. Następ­nie pani dyrektor Lidia Kumanek oraz pani wicedyrektor Ewa Liwska włożyły prace do specjalnego segregatora i ten sposób powstało dzieło „O sobie samym do potomności”. Nasze święto szkoły było w tym roku wyjątkowo udane, ponieważ mieliśmy do wykonania ciekawe i różnorodne zadania. Czas więc minął nam szybko i nikt się nie nudził.